Borowski: Sejm powinien dostać informacje o prywatyzacji grupy G‑8
Jestem zwolennikiem prowadzenia prywatyzacji grupy G-8
przy otwartej kurtynie - powiedział marszałek Sejmu Marek Borowski. Jego zdaniem, "Komisja Skarbu w Sejmie czy
nawet Sejm mógłby w tej sprawie otrzymać informację".
Borowski w telewizyjnym "Gościu Jedynki" powiedział, że Sejm powinien wiedzieć, "jaki jest stan zaawansowania tej prywatyzacji i czego się po niej oczekuje". Według marszałka, trzeba "odpowiedzieć na pytania o ewentualne zagrożenia dotyczące dalszego funkcjonowania tych kilku zakładów po sprywatyzowaniu. Nie można lekceważyć pytań i wątpliwości w tej sprawie. Sprawy muszą być czyste, a nawet przejrzyste" - dodał.
Marszałek podał w wątpliwość propozycję, żeby Prezydium Sejmu wystąpiło do Najwyższej Izby Kontroli o szybką kontrolę działań dotyczących prywatyzacji Grupy G-8, ponieważ - jego zdaniem - "jeszcze niczego nie zrobiono w tej sprawie, żadnych decyzji nie podjęto".
Borowski powiedział, że nie da się ukryć, iż odwołanie Piotra Czyżewskiego było związane z tym, że były minister skarbu nie realizował planów prywatyzacyjnych. Marszałek dodał, że nie ma żadnych informacji, jakoby odwołanie Czyżewskiego było związane z prywatyzacją grupy G-8.
Zdaniem Borowskiego, jest to prywatyzacja istotna, ponieważ dotyczy części sektora energetycznego i w związku z tym pojawiają się liczne wątpliwości. "Prywatyzacja (grupy G-8) budzi kontrowersje, pytania i wątpliwości" - podkreślił.
Według "Gazety Wyborczej", jeden z posłów SLD miał nieoficjalnie powiedzieć, że na odwołanie Czyżewskiego wpłynął Jan Kulczyk, ponieważ minister skarbu sprzeciwiał się sprzedaniu kontrolowanej przez Jana Kulczyka spółce El-Dystrybucja grupy G-8. Oferta El-Dystrybucji została negatywnie zaopiniowana przez doradcę i rynek spodziewał się, że resort unieważni prywatyzację. W połowie listopada minister skarbu Piotr Czyżewski poinformował jednak o wznowieniu rozmów z El-Dystrybucją, które mają na celu wynegocjowanie lepszych warunków.
Grupa G-8 ma być największą siecią dystrybutorów energii elektrycznej w Polsce. Składa się z 8 zakładów energetycznych: Energetyka Kaliska, Elbląskie Zakłady Energetyczne, ENERGA Gdańska Kompania Energetyczna, ZE Koszalin, ZE Słupsk, ZE Toruń, ZE Olsztyn i ZE Płock.