PolskaBorne Sulinowo - bezdomni wykopali beczki z iperytem

Borne Sulinowo - bezdomni wykopali beczki z iperytem

Bezdomni wykopali w Bornem Sulinowie beczki. Znajduje się w nich iperyt siarkowy - bojowy środek chemiczny zwany potocznie gazem musztardowym - podaje serwis "Głosu Szczecińskiego" gs24.pl. Te informacje potwierdza pułkownik Sylwester Michalski, rzecznik Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Beczki zostały wykopane w miniony piątek przez dwóch bezdomnych. Mężczyźni turlali metalową, 200-litrową beczkę do punktu skupu złomu. Skorodowany pojemnik przeciekał i żrący płyn skaził znaczą część drogi. Dwaj znalazcy zostali poparzeni. Jeden z nich z ciężkimi poparzeniami ciała trafił do szpitala w Szczecinku, drugi zbiegł.

Nadzór nad znaleziskiem przejęli żołnierze 12 Dywizji Zmechanizowanej ze Szczecina. Ekspertyzy w specjalistycznym laboratorium Wojsk Chemicznych w Warszawie potwierdziły, że substancją, którą poparzyli się mężczyźni, jest iperyt.

Teren jest zabezpieczony i jak zapewniają specjaliści - wojskowi chemicy, nie zachodzi potrzeba ewakuacji mieszkańców Bornego Sulinowa.

Jak podkreślają w Sztabie Generalnym, dzięki właściwej reakcji władz samorządowych miasta i województwa, straży pożarnej i policji, uniknięto katastrofy. - Władze nie zbagatelizowały zdarzenia i poinformowały o nim wojskowych specjalistów. Dzięki temu udało się w porę zapobiec poważnemu zagrożeniu dla mieszkańców Bornego - mówi płk Michalski.

Wojsko we współdziałaniu z policją i lokalnymi władzami natychmiast zabezpieczyło teren zdarzenia na obszarze ok. 200 m kw. Wyznaczono strefę ochronną. Wojskowi specjaliści cały czas monitorują obszar skażenia pod względem czystości powietrza i wody. Jednocześnie do skażonego rejonu skierowano grupę około stu żołnierzy z jednostek chemicznych i inżynieryjnych, która jutro przystąpi do usuwania skażenia. Żołnierze zbiorą ze skażonego terenu wierzchnią warstwę ziemi i przetransportują ją na teren specjalistycznego poligonu, gdzie ziemia zostanie odkażona.

Beczka zawierająca iperyt po odkażeniu z zewnątrz zostanie przetransportowana do odpowiedniego wojskowego składu. Saperzy sprawdzą czy w miejscu skąd ją wykopano nie znajdują się w ziemi inne niebezpieczne przedmioty lub substancje.

Prace powinny zostać zakończone w ciągu 24 godzin. Na miejscu przez kilka kolejnych dni pozostanie jeszcze zespół monitorujący, aby upewnić się, że nie ma zagrożenia dalszym skażeniem.

Iperyt to silny środek o działaniu parzącym. Nazwa pochodzi od miejscowości Ypres w Belgii, gdzie w 1915 r. Niemcy użyli po raz pierwszy tego rodzaju związku jako broni. Iperyt wywołuje na skórze pęcherze i trudno gojące się rany. Kontakt z nim może spowodować porażenie dróg oddechowych i płuc, a to może skończyć się śmiercią.

Iperyt siarkowy jest ciemnobrunatną cieczą, ma zapach musztardy lub czosnku. Stąd nazwa "gaz musztardowy".

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)