Trwa ładowanie...
d1dmx3t

Bomby w Londynie. Policja bada sprawę podejrzanych przesyłek

Brytyjska policja potwierdza. Podejrzane paczki, które podłożono w pobliżu lotniska Heathrow, London-City oraz dworca Waterloo, zawierały materiały wybuchowe. Służby uspokajają - sytuacja jest opanowana.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Policja zabezpiecza londyński dworzec Waterloo
Policja zabezpiecza londyński dworzec Waterloo (East News, Fot: TOLGA AKMEN)
d1dmx3t

Policja dostała zgłoszenie we wtorek, wczesnym popołudniem. Po otwarciu pierwszej paczki, materiał się zapalił. Pozostałe dwie przesyłki zostawiono zamknięte i zabezpieczono. Ruszyło także specjalne śledztwo, które ma wyjaśnić te incydenty.
Scotland Yard nie wyklucza, że takich podejrzanych pakunków może być więcej. Dlatego służba apeluje o większą czujność w miejscach transportu publicznego.

Podejrzane przesyłki

Według śledczych ładunki wybuchowe były domowej roboty. Koperty pozostawione w 3 największych punktach Londynu miały znaczki Irlandii - poinformowała brytyjska telewizja Sky News. Teraz policja z Dublinu współpracuje z londyńskimi antyterrorystami.

d1dmx3t

"Antyterrorystyczny wydział policji metropolitalnej traktuje incydenty jako połączone ze sobą" - poinformowała w oświadczeniu policja. Na razie motywy nie są znane.

Agencja Reutera podkreśla, że obecnie na Wyspach panuje drugi stopień zagrożenia antyterrorystycznego. Według takiego oznaczenia atak na brytyjskim terytorium uznany jest "za wysoce prawdopodobny". Londyn twierdzi jednak, że napaść ze strony irlandzkich ekstremistów jest "umiarkowany", jednak nie wyklucza takiej możliwości.

d1dmx3t

Wyjście z Unii Europejskiej

Cała sytuacja zbiega się w czasie z brexitem. W referendum w 2016 roku Brytyjczycy zdecydowali się opuścić europejską wspólnotę. Według zapisów traktatowych UE, Wielka Brytania opuści struktury za trzy tygodnie, 29 marca. Nadal jednak nie ma porozumienia ws. umowy dot. brexitu. Każdy scenariusz jest możliwy - począwszy od wyjścia bez żadnego porozumienia (twardy brexit), aż po rozpisanie kolejnego referendum. Na stole negocjacyjnym leży także opcja przedłużenia samej procedury opuszczenia Unii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Radio ZET

d1dmx3t

Zobacz także: Atak terrorystyczny w Londynie. Relacja świadka.

d1dmx3t

Podziel się opinią

Share

d1dmx3t

d1dmx3t
Więcej tematów