"Bokserski" sukces Clinta Eastwooda
Jeden z oscarowych faworytów film Clinta
Eastwooda "Za wszelką cenę" już zdążył zebrać sporo nagród i
wyróżnień, z których najwartościowsze to Złote Globy za reżyserię
dla Eastwooda i dla najlepszej aktorki - Hilary Swank. Na polskie
ekrany film wejdzie 18 lutego.
We wtorek odbył się w Warszawie pokaz prasowy filmu, który otrzymał 7 nominacji do Oscara: najlepszy film, najlepsza aktorka (Hilary Swank), najlepszy aktor (Clint Eastwood)
, najlepszy aktor drugoplanowy (Morgan Freeman)
, najlepszy reżyser (Clint Eastwood), najlepszy scenariusz adaptowany, najlepszy montaż).
Film opowiada historię 30-letniej Maggie Fitzgerald (Hilary Swank), która próbuje osiągnąć sukces w kobiecym boksie zawodowym. Usiłuje dostać się pod opiekę uznanego trenera, Frankie Dunn'a (Clint Eastwood), ten jednak początkowo odmawia. Zdeterminowana Maggie bez jego zgody przychodzi na treningi.
Dzięki samozaparciu i pomocy klubowego sprzątacza Scrapa (Morgan Freeman) przełamuje opór Frankiego. Między Maggie i trenerem zawiązuje się przyjaźń.
Film powstał na podstawie dwóch opowiadań z tomu "Rope Burns" autorstwa F.X.Toole'a, który spędził pół życia w roli "cut mana", człowieka opatrującego obrażenia bokserów. Tekst adaptował zdobywca nagrody Emmy, Paul Haggis.
Clint Eastwood zdecydował się wyreżyserować "Za wszelką cenę" (tytuł oryginalny - "Million Dollar Baby"), natychmiast po przeczytaniu scenariusza. "Zafascynowało mnie to, że ta historia wcale nie jest o boksie" - powtarza w wywiadach prasowych, aktor, reżyser, autor muzyki i producent w jednej osobie.
"To raczej pełna uczuć love story, historia mężczyzny, który cierpi z braku kontaktu z córką, a potem odnajduje jej namiastkę w dziewczynie, która z determinacją pragnie zrealizować swoje marzenie i zostać zawodowym bokserem" - wyjaśniał Eastwood.
"Dla Maggie to nie tylko ucieczka, to miłość, to jej całe życie. Dorastałam w podobnym środowisku co ona. Zaczęłam pracować mając 9 lat. Własne doświadczenia włożyłam w postać Maggie" - zwierzała się krytykom Swank.
Przygotowując się do roli aktorka przez trzy miesiące m.in. trenowała pod okiem legendarnego trenera Hectora Roca na Brooklynie. Przyniosło to rezultaty. "Nie było żadnych dubli, a Hilary sama zagrała we wszystkich scenach walk" - podkreśla często Eastwood.
Znaczący udział w sukcesie filmu mają też: autor zdjęć Tom Stern i scenograf Henry Bumstead. Obaj pracowali już wcześniej z Eastwoodem. Stern był m.in. operatorem głośnej "Rzeki tajemnic", a Bumstead projektował scenografię w większości filmów Eastwooda.
Polskim dystrybutorem filmu, który trwa 147 minut, jest Best Film Co.