"Bohater seksafery osiągnął zaskakujący wynik"
Czesław Małkowski, były prezydent Olsztyna nie będzie rządził miastem przez kolejną kadencję. Samorządowiec z prokuratorskimi zarzutami o gwałt i molestowanie seksualne otrzymał, według cząstkowych danych PKW, 46,72%. Jego kontrkandydat - Piotr Grzymowicz, który uzyskał w pierwszej turze gorszy wynik, tym razem zdobył 53,28%. - Wbrew pozorom wynik uzyskany przez Grzymowicza nie jest rewelacyjny. Osoby, które na niego zagłosowały dały raczej wyraz swojej niechęci wobec Małkowskiego - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską dr Sergiusz Trzeciak, konsultant polityczny.
- Należy zastanowić się nad tym dlaczego prezydent, na którym ciążą zarzuty prokuratorskie osiągnął prawie 47% głosów? - Może świadczyć to o tym, że wielu mieszkańców Olsztyna wybaczyło mu błędy i przymknęło oko na zarzuty - mówi dr Sergiusz Trzeciak. Pytany o to, w jakich kategoriach oceniać wygraną Grzymowicza, mówi, że o jego losach zaważyła mobilizacja elektoratu negatywnego Małkowskiego. - Ludzie nie głosowali na Grzymowicza ale przeciw skompromitowanemu Małkowskiemu. Przy tak dużej skali afery, zastanawiające jest, że dysproporcja między nimi była tak mała - podkreśla dr Trzeciak.
Od prawie trzech lat prokuratura prowadzi śledztwo ws. olsztyńskiej seksafery, w której głównym bohaterem jest Małkowski. Były prezydent jest podejrzany o molestowanie podwładnych i zgwałcenie jednej z nich. Małkowski, który zasiadał w ratuszu od 2001 do 2008 roku, do momentu odwołania go na drodze referendum, od początku odpierał zarzuty przyznając się jedynie do romansu z jedną z kobiet.
Afera, o której mówiła cała Polska nie przeszkodziła jednak prezydentowi w ubieganiu się o reelekcję i zdobyciu w pierwszej turze przewagi nad pozostałymi kandydatami. Zdobył wówczas blisko 39%. Z kolei Grzymowicz, był zastępcą Małkowskiego od 2001 do 2007 roku, a po przyspieszonych wyborach w 2009 roku sprawował urząd prezydenta miasta.
Agnieszka Niesłuchowska, Wirtualna Polska