Trwa ładowanie...
d163q6r

Bociany wracają. "Właśnie wystartowały z Afryki środkowej i północnej"

Eksperci oceniają, że pierwsze bociany zaczną lądować w Polsce już w połowie marca. "Wlecą od strony Ukrainy" - informuje Sebastian Menderski z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (PTOP).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W Polsce zimowało ponad 100 bocianów
W Polsce zimowało ponad 100 bocianów (iStock.com)
d163q6r

Osoby zajmujące się ochroną ptaków zapewniają, że bociany zimujące w Afryce rozpoczęły już wędrówkę do Europy. U nas mają lądować od około 20 marca.

Pierwsze z nich pojawią się w Polsce na Lubelszczyźnie, bo przelatując jak zwykle będą omijać Karpaty.

Nie jest jednak tak, że w tej chwili bocianów nie ma u nas w ogóle. Eksperci zaznaczają, że z roku na rok coraz więcej ptaków decyduje się przeczekać zimę w Polsce. W tym roku mimo śniegu i mrozów zostało u nas ponad 100 bocianów.

d163q6r

"Bociany nie lubią żab"

- Bocianami, które zostają na zimę w Polsce opiekują się gospodarze: dokarmiają je, dają schronienie. Potem, bardzo wczesną wiosną ludzie mylnie uważają, że bociany przyleciały dużo wcześniej, niż zwykle. A to są bociany zimujące w kraju - cytuje Sebastiana Menderskiego RMF FM.

Ornitolog dodaje, że bocian w polskiej tradycji i kulturze pełni ważną funkcję. Wielu wciąż uważa, że ulokowanie się tych ptaków na danej posesji przynosi gospodarzom szczęście.

d163q6r

W tzw. bocianiej wiosce w Żywkowie na Warmii, tuż przy granicy z Rosją, zimą przyrodnicy zbudowali dwie małe tamy piętrzące wodę w rowach oraz wykopali pięć oczek wodnych.

- Bociany wcale nie przepadają za żabami - obala jeden z mitów Menderski. Podkreśla, że ptaki te uwielbiają z kolei występujące przy takich zbiornikach wodnych robaki i owady.

Zobacz także: Dolny Śląsk. Wypadek busa na A18, 7 osób rannych - to amerykańscy żołnierze

Źródło: RMF FM

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d163q6r

Podziel się opinią

Share

d163q6r

d163q6r
Więcej tematów