Trwa ładowanie...
d3ynl5h

Bo Xilai: oczyszczę swoje imię

Były chiński prominent Bo Xilai, sądzony za korupcję i nadużycie władzy, oświadczył w przypisywanym mu liście, że jest gotowy pójść do więzienia, ale wyraził przekonanie, iż pewnego dnia oczyści swe imię - poinformował dziennik wydawany w Hongkongu. Wyrok w sprawie Bo Xilaia ma zapaść w niedzielę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bo Xilai
Bo Xilai (AFP, Fot: Mark Ralston)
d3ynl5h

W liście do rodziny, którego autorstwo jest przypisywane temu byłemu wpływowemu funkcjonariuszowi Komunistycznej Partii Chin (KPCh), Bo zapewnia, że przykładem dla niego jest jego ojciec, Bo Yibo; był on wielokrotnie więziony, a ostatecznie został zrehabilitowany i zajmował stanowisko wicepremiera. "Ojca więziono wiele razy i on jest dla mnie przykładem" - pisze autor listu.

W liście, o którym informuje dziennik hongkoński "South China Morning Post", wspomniano też o niechlubnej roli żony Bo w jego obecnych problemach z prawem. Gu Kailai przebywa w więzieniu za zabójstwo w listopadzie 2011 roku brytyjskiego biznesmena Neila Heywooda i próbę zatuszowania tej zbrodni. Skandal, który wybuchł z powodu morderstwa, zrujnował karierę polityczną Bo Xilaia, wcześniej szefa lokalnej organizacji partyjnej w będącym największą metropolią północno-zachodnich Chin mieście Chongqing.

Agencjom prasowym nie udało się potwierdzić w niezależnych źródłach autentyczności listu Bo.

d3ynl5h

Bo Xilaiowi oskarżonemu o korupcję, sprzeniewierzenie publicznych funduszy i nadużycie władzy grozi kara śmierci, lecz, jak twierdzą eksperci, 64-letni były polityk zostanie najpewniej skazany na karę wieloletniego więzienia.

Podczas pięciodniowego procesu Bo nie przyznał się wprost do winy, a jedynie do "pewnej odpowiedzialności" w związku ze sprzeniewierzeniem 5 mln juanów (612 tys. euro) z funduszy publicznych.

Podziel się opinią

Share

d3ynl5h

d3ynl5h
d3ynl5h
Więcej tematów