Trwa ładowanie...

Błogosławiona niech będzie cisza. Cisza wyborcza

Czy cisza wyborcza to dobre rozwiązanie? A może politycy powinni mieć możliwość walki o poparcie aż do końca głosowania? Z badania przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna wynika, że cisza wyborcza to dobry mechanizm.

Błogosławiona niech będzie cisza. Cisza wyborczaŹródło: East News, fot: Andrzej Hulimka/REPORTER
d3hur9y
d3hur9y

Cisza wyborcza w Polsce rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania. W przypadku wyborów samorządowych 2018 r. zaczęła się 20 października o godz. 0.00, a końca dobiegnie 21 października o godz. 21. Jeśli nie będzie żadnych opóźnień, to właśnie wtedy zostaną zamknięte lokale wyborcze (czynne będą od godz. 7.00).

O wyższości ciszy wyborczej nad jej brakiem lub odwrotnie, napisano grube tomy. Cisza nie obowiązuje na przykład w około połowie krajów Unii Europejskiej. Nie ma jej także w USA. W Polsce została wprowadzona w 1991 roku. Czego nie można robić podczas ciszy wyborczej, opisał w Wirtualnej Polsce Karol Juchniewicz. Warto zapoznać się z listą obostrzeń, bo kara za złamanie ciszy może być drakońska.

A co Polacy sądzą o ciszy? W większości popierają jej obowiązywanie – tak uważa 62 proc.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

Polacy są również przekonani, że cisza wyborcza jest przestrzegana. Z przypadkami jej naruszania nie zetknęło się 62 proc. ankietowanych, a jedynie 15 proc. zadeklarowało, że takie przypadki są im znane.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 12-15 października 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1060). Kwoty dobrane według reprezentacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

d3hur9y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hur9y
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj