Trwa ładowanie...
d2knqwp

Bliski Wschód: apele o rozmowy i walkiNetanja po piątkowym zamachu... (AFP)
Izrael zaapelował do Stanów Zjednoczonych, by wpłynęły na palestyńskiego przywódcę Jasera Arafata w celu zatrzymania spirali przemocy w konflikcie izraelsko- palestyńskim. W ciągu ostatnich dwóch dni na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy zginęło ponad 20 osób.

Share
d2knqwp
...i Nablus po akcji odwetowej (AFP)
Źródło: ...i Nablus po akcji odwetowej (AFP)

Po odwetowych izraelskich atakach lotniczych, ministrowie państw arabskich zaapelowali o zawieszenie kontaktów z rządem izraleskim - póki ten nie zaprzestanie ataków na Palestyńczyków.

Izraelskie bombardowania były odwetem za piątkowy samobójczy zamach bombowy, w którym zginęło Palestyńczyk-samobójca i 6 obywateli Izraela.

Premier Izraela Ariel Szaron zagroził w niedzielę wykorzystaniem całego arsenału militarnego przeciwko Palestyńczykom. Zrobimy wszystko co konieczne i wykorzystany wszystko co mamy, aby ochronić izraelskich obywateli - powiedział Szaron.

d2knqwp

Tymczasem w niedzielę wiceprezydent USA - Dick Cheney oświadczył, że Izrael nie powinien używać do ataków przeciwko Palestyńczykom amerykańskich myśliwców F-16. Cheney dodał, że obie strony konflikty powinny wstrzymać walki i - jak to ujął - zastanowić się dokąd zmierzają. Wiceprezydent nie chciał wyjaśnić, czy Stany Zjednoczone podejmą kroki, by zmusić Izrael do rezygnacji z użycia F-16 podczas konfliktu. Jak powiedział, jest to bardzo delikatna kwestia.

Po raz pierwszy od roku 1967 Izrael wykorzystał F-16, gdy przeprowadził akcję odwetową.

W trwających od września ub.r. starciach izraelsko-palestyńskich zginęło już grubo ponad 500 osób, głównie Palestyńczyków.(as)

d2knqwp

Podziel się opinią

Share
d2knqwp
d2knqwp
Więcej tematów