PolskaBliscy ofiar wypadków w kopalniach zgłaszają się po pomoc

Bliscy ofiar wypadków w kopalniach zgłaszają się po pomoc

Ponad 200 osób, których bliscy zginęli w kopalniach w ciągu minionych 25 lat, zgłosiło dotąd w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim potrzebę otrzymania pomocy materialnej. Zasady jej przyznawania ma określić wkrótce kancelaria premiera.

Zgłoszenia to efekt opublikowanego ponad trzy tygodnie temu ogłoszenia, w którym wojewoda śląski prosił o kontakt z Urzędem rodziny ofiar śmiertelnych wypadków w kopalniach węgla kamiennego z ostatnich 25 lat, będące dziś w trudnej sytuacji materialnej.

Lista dla kancelarii premiera

Zgłoszenia wciąż napływają, choć jest ich zdecydowanie mniej niż w pierwszym okresie po opublikowaniu ogłoszenia. Wtedy dzwoniło nawet ok. 40 osób dziennie. Dotychczas przyjęliśmy w sumie 204 zgłoszenia i wciąż czekamy na kolejne - powiedziała Barbara Bochenek z wydziału polityki społecznej Urzędu.

Zaznaczyła, że urzędnicy nie oceniają, czy osobom zgłaszającym należy się pomoc czy nie, ale ograniczają się do przyjmowania zgłoszeń, aby zgromadzić wiedzę na temat skali potrzeb. Lista zgłaszających będzie przekazana do kancelarii premiera, która jest inicjatorem akcji pomocy dla rodzin. Ona też ma następnie ustalić formy i zakres pomocy.

Weryfikacją sytuacji materialnej rodzin ubiegających się o pomoc mają zająć się instytucje samorządowe, głównie ośrodki pomocy społecznej. Aby uzyskać pełną informację na temat rodzin poległych górników urząd wojewódzki zwrócił się również do Wyższego Urzędu Górniczego oraz opiekującej się rodzinami Fundacji Rodzin Górniczych.

Mała skala zgłoszeń

Według szacunkowych danych, w ciągu minionych 25 lat w kopalniach węgla zginęło prawie 1,5 tys. górników, którzy pozostawili około 4,5 tysiące wdów i dzieci. W tej skali liczba zgłoszeń, przyjętych przez pracowników urzędu jest jak dotąd niewielka.

Przegląd sytuacji materialnej rodzin wszystkich górników, którzy zginęli w kopalniach w minionych 25 latach, zapowiedział 3 grudnia w Katowicach premier Jarosław Kaczyński. Nikt nie będzie cierpiał biedy - mówił premier po spotkaniu z rodzinami 23 górników, którzy w listopadzie zginęli w kopalni "Halemba".

Osoby, ubiegające się o pomoc powinny skontaktować się z wydziałem polityki społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach (40-024 Katowice, ul. Powstańców 41 A, pokój 211) pod numerem telefonu 032 20 77 839 w godzinach pracy urzędu. Możliwy jest też kontrakt pod adresem poczty elektronicznej ps-rakg@katowice.uw.gov.pl

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)