PolskaBłędy we wniosku jedynej konkurentki TV Trwam - KRRiT czeka na wyjaśnienia

Błędy we wniosku jedynej konkurentki TV Trwam - KRRiT czeka na wyjaśnienia

We wniosku spółki Wieczorna.pl - jedynej konkurentki TV Trwam w konkursie na nadawanie cyfrowe kanału społeczno-religijnego - pojawiły się błędy. - Wniosek nie został odrzucony, poprosiliśmy o wyjaśnienia - powiedział przewodniczący KRRiT Jan Dworak.

Błędy we wniosku jedynej konkurentki TV Trwam - KRRiT czeka na wyjaśnienia
Źródło zdjęć: © WP.PL | Andrzej Hulimka

Wcześniej media donosiły, że wniosek Wieczornej.pl starającej się o miejsce na multipleksie został odrzucony ze względów formalnych.

- To nie jest do końca tak, że on został odrzucony w tej chwili. Poprosiliśmy Wieczorną.pl o dodatkowe wyjaśnienia - powiedział przewodniczący Krajowej Rady. Według niego wniosek zostanie odrzucony, jeżeli spółka "nie odpowie w sposób satysfakcjonujący".

Jak poinformował prezes Wieczornej.pl Adam Fularz, jego spółka ma na złożenie wyjaśnień jeszcze niecały tydzień. Wyjaśnił, że we wniosku nie wpisał numerów statystycznych określających rodzaj spółkispółki. - To jakaś nudna, niewyobrażalna biurokracja. Mam nadzieję, że uda nam się na czas odwołać - powiedział.

Dworak nie chciał powiedzieć, kiedy zostaną ogłoszone wyniki konkursu. - Musimy wypełnić pewne procedury administracyjne, które wymagają korespondencji, a korespondencja zależy też od innych instytucji - powiedział.

Wcześniej na komisjach sejmowych przewodniczący zapewniał posłów, że wyniki zostaną ogłoszone przed ostatnim posiedzeniem sejmu, czyli przed 26 lipca.

Odrzucenie wniosku spółki Wieczorna.pl oznaczałoby, że telewizja o. Rydzyka jest jedynym kandydatem ubiegającym się o koncesję na rozpowszechnianie kanału społeczno-religijnego, która pozwoli na bezpłatne i ogólnodostępne nadawanie w ramach naziemnej telewizji cyfrowej.

Obecnie trwający proces koncesyjny jest ostatnim na nadawanie bezpłatne. W konkursie startują również nadawcy ubiegający się o koncesję na nadawanie trzech innych kanałów wyspecjalizowanych: filmowego, edukacyjno-poznawczego i dla dzieci. Wyłonione w konkursie programy przejmą miejsca tymczasowo zajmowane przez kanały telewizji publicznej na multipleksie pierwszym (MUX 1). TVP ma je zwolnić do 27 kwietnia 2014 r.

Sygnał naziemnej telewizji cyfrowej jest nadawany z trzech multipleksów cyfrowych. Obecnie trwa proces wyłączania telewizji analogowej, ma się on zakończyć w lipcu br. Zastępowanie sygnału analogowego cyfrowym oznacza m.in. dostęp do szerszej oferty programowej i lepszą jakość odbioru.

TV Trwam ubiega się o koncesję na nadawanie na MUX 1 po raz drugi. W poprzednim konkursie wniosek stacji o. Rydzyka został odrzucony, co wywołało wzburzenie różnych środowisk. O wyjaśnienie sprawy zwrócili się do Krajowej Rady Rzecznik Praw Obywatelskich i Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Zwolennicy do dziś manifestują swój sprzeciw na ulicach polskich miast.

Pierwszy konkurs został rozstrzygnięty w kwietniu 2011 r. KRRiT odrzuciła wniosek Lux Veritatis, twierdząc, że sytuacja finansowa fundacji nie zapewniała powodzenia przedsięwzięcia z uwagi na ujemne wyniki finansowe w minionych latach. Rada odrzuciła też odwołanie fundacji.

W związku z tym posłowie PiS wnieśli wniosek o postawienie członków Krajowej Rady przed Trybunałem Stanu. Przesłuchiwania w tej sprawie prowadzi sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej. Nieprzyznanie koncesji TV Trwam jest też przedmiotem sejmowych debat. Często bierze w nich udział o. Rydzyk, ich przebieg na żywo transmituje TV Trwam.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (10)