WP

Błaszczak odznaczył Błaszczaka, ale odmówił przyjęcia odznaki

"Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej". Takie odznaczenie, decyzją szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka otrzymał Mariusz Błaszczak. Ale Mariusz Błaszczak odmówił przyjęcia odznaki z rąk ministra Mariusza Błaszczaka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Błaszczak odznaczył Błaszczaka, ale odmówił przyjęcia odznaki
(PAP, Fot: Marcin Obara)
WP

Sprawę usiłowali rozszyfrować dziennikarze Polsat News. Najpierw dotarli do postanowienia ministra spraw wewnętrznych i administracji, przyznającego złotą odznakę "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej". Pismo, datowane jest na 29 maja, podpisane zostało z upoważnienia przez wiceministra Jarosława Zielińskiego. Na stronie Dziennika Urzędowego MSWiA pojawiło się dzień później.

W dokumencie jako osobę odznaczoną wskazano Mariusza Błaszczaka, syna Lucjana. Ojciec szefa MSWiA również ma na imię Lucjan.

Dziennikarze tropili dalej u źródła. Zapytali MSWiA, kogo właściwie odznaczono: samego ministra, czy osobę o takim samym imieniu i nazwisku. Odpowiedź była
krótka, ale niepozostawiająca wątpliwości: "Informujemy, że Postanowienie nr 11/OP/2017 zostało uchylone. Minister Mariusz Błaszczak odmówił przyjęcia odznaki 'Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej'" - brzmi odpowiedź wydziału prasowego ministerstwa.

WP

Odznaka "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej" ustanowiono w 1997 roku. Miała być uhonorowaniem za zasługi w ratowaniu życia i ochronie mienia.
Nadawana jest w trzech stopniach: złotym, srebrnym i brązowym. Zgodnie z rozporządzeniem może być nadana w szczególności za wykazanie wyjątkowej ofiarności i odwagi w bezpośrednich działaniach ratowniczych w czasie pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia lub - jak w przypadku Błaszczaka - za "długoletnią ofiarną służbę lub działalność społeczną na rzecz ochrony przeciwpożarowej".

Osoba uhonorowana dostaje odznakę oraz legitymację.

Źródło: Polsat News

Materiały prasowe
Podziel się
WP

Zobacz plik PDF na stronie edziennik.mswia.gov.pl

Polub WP Wiadomości
WP
WP