Biuro woj. śląskiego w Brukseli
Z początkiem lipca rozpoczęło działalność biuro woj. śląskiego w Brukseli. Jego główne zadanie to bezpośrednie pozyskiwanie informacji o zamierzeniach struktur unijnych, m.in. w zakresie projektów i funduszy dla regionów.
Samorząd województwa chce, aby w przyszłości biuro reprezentowało interesy wielu instytucji regionu. Liczy też, że partnerzy biura - samorządy miast, izby gospodarcze itp. - będą docelowo pokrywać połowę kosztów jego utrzymania, szacowanych na mniej więcej 250 tys. zł rocznie.
Formalnie, według polskiego prawa, jako jednostka budżetowa samorządu województwa, biuro ruszyło z początkiem lipca. Do końca miesiąca załatwione zostaną wszystkie formalności wymagane przez regulacje belgijskie. Oficjalne otwarcie nastąpi w połowie września - powiedział podczas środowej konferencji prasowej marszałek woj. śląskiego Jan Olbrycht.
Jego zdaniem, otwarcie biura w Brukseli jest niezbędne. Zakładamy biuro w tym momencie na krok przed akcesją, ponieważ właśnie na tym etapie jest to bardzo potrzebne; nie traktujemy tego jako ozdobnik, ale jako konieczność - powiedział marszałek.
Podstawowym zadaniem biura będzie gromadzenie i szybkie przekazywanie informacji o tym, co dzieje się w strukturach unijnych. Musimy wiedzieć, jakie projekty są przyjmowane i realizowane, aby się skutecznie do tego przygotować - uważa Olbrycht. Innym zadaniem biura będzie promocja regionu.
Przedstawicielem województwa w Brukseli została Justyna Piątek, która wcześniej odbywała tam staż. Jej miesięczna pensja wynosić będzie blisko 2500 euro, co jest porównywalne z wynagrodzeniem marszałka województwa.
To minimalne wynagrodzenie, regulowane przepisami władz Brukseli. Bez zapewnienia pensji na takim poziomie, uruchomienie biura i zatrudnienie tam kogoś nie byłoby możliwe. To przepis skrupulatnie egzekwowany przez unijnych urzędników - tłumaczył Olbrycht.
Według niego, utrzymanie biura będzie de facto tańsze niż finansowanie wyjazdów urzędników na szkolenia, seminaria i konferencje do Brukseli, których przybywa, im bliżej integracji Polski z "piętnastką".
Woj. śląskie nie jest pierwszym polskim regionem, który uruchomił biuro w Brukseli. Swoje przedstawicielstwo mają już m.in. Dolny Śląsk, woj. lubelskie i podlaskie, opolskie oraz gminy woj. pomorskiego. We wrześniu, oprócz biura woj. śląskiego, nastąpić ma oficjalne otwarcie biur woj. małopolskiego i mazowieckiego. Śląskie biuro mieści się w centrum miasta, naprzeciw urzędu króla Belgów. (aka)