Bitwa o indeksy
Zaczęła się bitwa o indeksy - Psychologia na UŁ nigdy jeszcze nie była tak oblężona.
Na uczelniach w naszym regionie zaczęła się bitwa o indeksy. Najtrudniej będzie się dostać na psychologię, gdzie o jedno miejsce walczy prawie 20 osób! Tymczasem konkurencja może jeszcze wzrosnąć, gdyż na Uniwersytecie Łódzkim można się rejestrować do 15 lipca.
06.07.2005 | aktual.: 11.05.2006 18:25
Psychologia na UŁ od lat cieszy się olbrzymim zainteresowaniem. W ubiegłym roku o jeden indeks walczyło tu 13 osób. - Absolwenci tego kierunku sprawdzają się w każdym zawodzie. A być może za kilka lat ludzie przestaną się wstydzić wizyt u psychologów i zapotrzebowanie na specjalistów jeszcze wzrośnie - uważa Anna Jeziorna z Piotrkowa, która zamierza zdawać na Wydział Nauk o Wychowaniu UŁ.
Po 15 kandydatów przypada na jedno miejsce na turystyce i rekreacji oraz socjologii, a na Wydziale Prawa i Administracji, w zależności od kierunku, od 4,6 do 5,6.
- Realnie oceniam swoje możliwości, dlatego nie wybrałam najbardziej obleganych studiów - przyznaje Justyna Roman, zdająca na administrację.
Na Politechnice Łódzkiej termin składania świadectw minął 4 lipca. Największą popularnością cieszą się architektura i urbanistyka (3,8 osoby na miejsce), elektronika i telekomunikacja w języku angielskim (3 osoby na miejsce) oraz informatyka (2 osoby na miejsce).
- Sądzę, że po egzaminach wstępnych zostanie jeszcze około 1,5 tysiąca wolnych miejsc na studiach dziennych - mówi Krystyna Gołębiowska-Walczak, pełnomocnik rektora ds. rekrutacji. - Aby się na nie dostać, trzeba wziąć udział w konkursie świadectw, który rozpocznie się 18 lipca.
Wyniki egzaminów wstępnych na PŁ mają być ogłoszone 12 lipca. Studenci wciąż jeszcze wymieniają świadectwa dojrzałości, na których pojawiły się błędy.
- Większość kandydatów dopełniła już formalności, ale czekamy jeszcze na nowe cenzurki od pięciu osób - usłyszeliśmy na Wydziale Elektroniki i Elektrotechniki.
Na Uniwersytecie Medycznym największe wzięcie mają farmacja i stomatologia, gdzie o każdy indeks ubiega się blisko siedmiu kandydatów, a na wydziałach lekarskim i wojskowo-lekarskim odpowiednio 4,25 i 4,9.
Wyjątkowo dużo młodych mężczyzn chce w tym roku rozpocząć studia w seminariach duchownych. Do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi zgłosiło się do wczoraj 16 kandydatów na pierwszy rok, a do seminarium łowickiego - 12. Termin składania dokumentów mija 31 sierpnia, a w Łowiczu dopiero w pierwszych dniach września.
- Zwykle zgłaszało się około 10 osób, a tym razem na początku lipca już mamy 12 zainteresowanych - przyznaje ks. dr Dariusz Kuźmiński, prorektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu.
Na Wydział Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych zdawało 112 kandydatów. Do trwających właśnie egzaminów teoretycznych dopuszczono 60, a przyjętych zostanie około 40. Wyniki będą ogłoszone jutro.
Egzaminy wstępne w łódzkiej filmówce już się zakończyły. Na Wydział Aktorski przyjęto 25 osób, a na reżyserię 6.