Trwa ładowanie...
ycipk-3vs5j0
ycipk-3vs5j0
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Biskupi przypominają: sierpień miesiącem trzeźwości

Episkopat Polski apeluje "do wszystkich rodaków, aby w sierpniu powstrzymali się od alkoholu i wszelkich środków odurzających ze względu na własne dobro, dobro rodziny i dobro Polski". Zachęca też do modlitwy o trzeźwość. Apel ma być odczytany w ostatnią niedzielę lipca we wszystkich parafiach w całej Polsce.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-3vs5j0

Episkopat zachęca do przeżycia sierpnia jako miesiąca trzeźwości. W ostatnią niedzielę lipca w parafiach zostanie odczytany list Zespołu Apostolstwa Trzeźwości. "Powstrzymanie się od jakichkolwiek uzależnień jest realne" - apeluje w nim w imieniu Episkopatu przewodniczący Zespołu Apostolstwa Trzeźwości Konferencji Episkopatu Polski bp Antoni Dydycz.

Nawiązując do czytań liturgicznych z ostatniej niedzieli lipca, mówiących o skardze Boga na złe występki mieszkańców Sodomy i Gomory, bp Dydycz pisze: "...możemy przypuszczać, że gdyby Pan Bóg zwracał się do kogoś podobnego jak Abraham, to mógłby powiedzieć: Skarga na pijaństwo, nietrzeźwość i na używanie narkotyków przez ojców i matki, ludzi młodych i starszych, kierowców i pieszych, dobrze zarabiających i bezrobotnych wyjątkowo głośno się rozlega, bo występki wyżej wymienionych i wielu innych są bardzo ciężkie".

Biskup Dydycz wskazuje, że wiele dzieci cierpi z powodu pijaństwa bliskich. Młodzi zaś niejednokrotnie nie potrafią przeciwstawić się swoim rówieśnikom i także nadużywają alkoholu, wpadając w nałóg. Nawiązuje też do tragicznych statystyk wypadków drogowych spowodowanych przez pijanych kierowców i dramatach młodzieży, pijącej na dyskotekach.

ycipk-3vs5j0

"Trzeźwość jest możliwa, powstrzymanie się od jakichkolwiek uzależnień jest realne" - przekonuje bp Dydycz. "Mówią nam o tym dzieje Polski. Głosi tę prawdę historia Kościoła. Mamy przecież tylu ludzi świętych, tych kanonizowanych i tych, o których już zapomnieliśmy" - podkreśla biskup.

Wskazuje przy tej okazji na postać o. Stanisława Papczyńskiego, założyciela zakonu marianów oraz matki Celiny Borzęckiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego, którzy będą jeszcze w tym roku beatyfikowani. "Rok duszpasterski Kościoła w Polsce poświęcony jest powołaniu, a przykład życia tych postaci ma pomagać w realizacji powołania każdego z nas i pokonywaniu własnych słabości, także tych związanych z nadużywaniem czy kulturą picia alkoholu" - podkreśla biskup Dydycz.

Przypomina jednocześnie, że sierpień tradycyjnie jest przeżywany jako miesiąc trzeźwości, w którym można także złożyć przyrzeczenie miesięcznej abstynencji od alkoholu. W lutym zaś obchodzony jest Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3vs5j0

ycipk-3vs5j0
ycipk-3vs5j0