Trwa ładowanie...
d1t70v0
23-09-2007 11:35

Biskupi: przekazane organy mogą uratować życie innych

Biskupi polscy zachęcają wiernych, aby deklarowali wolę przekazania po śmierci swoich narządów do przeszczepów. "Rodziny osób tragicznie zmarłych prosimy, by w swoim bólu i smutku nie zapominały, że organy wewnętrzne pobrane od ich bliskich mogą uratować życie chorym czekającym na transplantację" - piszą w liście, który w niedzielę jest odczytywany podczas mszy św. w całym kraju.

d1t70v0
d1t70v0

Biskupi podejmują temat przeszczepów w kontekście zbliżającego się Tygodnia Miłosierdzia, obchodzonego w Kościele w Polsce od 7 do 13 października. "Niech ten tegoroczny Tydzień uwrażliwi nas w sposób szczególny na sprawę darowania naszych organów, by ratować życie innych" - apelują do wiernych.

"W naszych czasach pojawiły się (...) niespotykane dotąd możliwości ratowania zagrożonego życia ludzkiego. Dzięki osiągnięciom w dziedzinie medycyny i techniki stało się możliwe ratowanie życia przez przeszczepianie organów ludzkich" - piszą hierarchowie. Zaznaczają, że za każdym razem decyzja o ofiarowaniu organu do przeszczepu jest potwierdzeniem, że potrafimy uczynić z naszego życia dar dla innych - dla bliźnich i dla Boga. Heroicznym przykładem takiego całkowitego poświęcenia jest św. Maksymilian Maria Kolbe.

Kościół katolicki popiera przeszczepy - przypominają biskupi. Stanowisko w tej sprawie wyraża nie tylko nauczanie papieża, ale również poszczególnych episkopatów. Biskupi polscy wypowiadali się na ten temat, np. w Komunikacie z 18 marca 1995 r., gdzie apelowali o chrześcijańską miłość do ludzi potrzebujących przeszczepu.

Z kolei w Liście pasterskim przed Międzynarodowym Kongresem Eucharystycznym we Wrocławiu w 1997 r. prosili, aby jednym z "darów kongresowych" było powiększenie szeregów honorowych dawców krwi, która będzie ratować życie ciężko chorym ludziom.

d1t70v0

Biskupi wyrazili też nadzieję, że będą odważni ludzie, którzy podejmą decyzję, by po śmierci ich organy wewnętrzne były przeznaczone na przeszczepy dla innych. Są przekonani, że "każde przetoczenie krwi do żył drugiego człowieka czy przeszczep wewnętrznego organu ciała" będą "znakiem nadprzyrodzonego krwiobiegu miłości ożywiającej Kościół Jezusa Chrystusa". Z tego właśnie dokumentu pochodzi tytuł listu na tę niedzielę, zatytułowanego "Nadprzyrodzony krwiobieg miłości". "Dziś, słowa te stały się szczególnie aktualne i zobowiązujące" - tak decyzję tę motywują autorzy listu.

Biskupi powołują się na nauczanie Jana Pawła II, wyrażone m.in. w encyklice "Evangelium vitae" i jego przemówienie do uczestników Światowego Kongresu Towarzystwa Transplantologicznego. Kierowanie się tym nauczaniem biskupi nazywają wypełnianiem duchowego testamentu papieża. "Słudze Bożemu Janowi Pawłowi II jesteśmy bardzo wdzięczni, że przez swoje nauczanie uwrażliwił nas na trudne sprawy przeszczepów organów i pomógł w podejmowaniu trudnych decyzji. Realizując jego duchowy testament pragniemy zachęcić wiernych do odważnego dzielenia się swoim życiem i pomagania tym ludziom, którzy znaleźli się w niebezpieczeństwie śmierci" - piszą biskupi polscy.

Biskupi zwracają się też z apelem do ludzi mediów, aby w poczuciu odpowiedzialności "współtworzyli właściwy klimat sprzyjający lepszemu zrozumieniu tych trudnych spraw i kształtowaniu postaw otwartych na pomoc człowiekowi cierpiącemu i potrzebującemu".

d1t70v0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t70v0
Więcej tematów