Trwa ładowanie...
03-05-2003 20:45

Biskupi o referendum

Wielu polskich biskupów rzymskokatolickich podczas nabożeństw z okazji święta Matki Bożej Królowej Polski oraz 212. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja zaapelowało do wiernych, by wzięli udział w referendum akcesyjnym.

Biskupi o referendumŹródło: AFP
dne4oj2
dne4oj2

W kazaniach biskupi zastrzegli jednak, że głosowanie za, bądź przeciwko wejściu do Unii jest sprawą sumienia każdego Polaka. Jednocześnie jasno wskazywali, powołując się na głos Jana Pawła II, że Polska powinna być w zjednoczonej Europie.

Metropolita gnieźnieński arcybiskup Henryk Muszyński powiedział, że miejsce wolnej Polski jest w wolnej Europie. W kazaniu na bydgoskim starym rynku arcybiskup wskazał na bliskie referendum, w którym Polacy zadecydują o obecności Polski pośród narodów europejskich. Metropolita zachęcał do udziału w referendum unijnym, powołując się na stanowisko Episkopatu. Podkreślał też przychylny stosunek papieża Jana Pawła II do integracji Polski z UE.

Do troski o Europę i wierność papieskiej wizji zjednoczonego kontynentu wzywał w Lublinie arcybiskup Józef Życiński. Przypominał on o konieczności myślenia w kategoriach ponadpartyjnych, wolnego od ideologii. Mówił też o wadze pojednania polsko-ukraińskiego w obliczu rocznicy wydarzeń na Wołyniu.

Biskup polowy Sławoj Leszek Głódź, który przewodniczył mszy św. w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, powiedział, że głosowanie w referendum akcesyjnym to nasza powinność. Zauważył, że dziś wielu z nas pod wpływem antyunijnej propagandy zaczyna wierzyć, że Europa to ziemia szatana, egoizmu, wyzysku, bezduszności, przemocy i zła. "To jest wizja niesprawiedliwa! To jest wizja nieprawdziwa! Europy nie pozostawiła samej sobie Boża Opatrzność. To wciąż jest ziemia Ewangelicznych Błogosławieństw" - powiedział z naciskiem biskup.

dne4oj2

Biskup Tadeusz Pieronek podczas mszy w katedrze na Wawelu zwrócił uwagę na podwójną wymowę święta: religijną i narodową. Powołując się na słynne zdanie Cypriana Kamila Norwida - "Ojczyzna to nasz zbiorowy obowiązek" - biskup podkreślił, że coraz powszechniejsza wśród Polaków obojętność, apatia i zniechęcenie są zaprzeczeniem tych słów. Zagubionych i niezdecydowanych odesłał do kazania Jana Pawła II, wygłoszonego na krakowskich Błoniach w sierpniu ub. roku, gdzie Ojciec Święty wskazał historyczną i kulturową przynależność Polski do Europy.

"Jeśli mamy wejść do Europy to tylko z naszą Matką i Królową" - mówił biskup radomski Zygmunt Zimowski, przewodnicząc miejscowym obchodom rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja przed kościołem garnizonowym pw. św. Stanisława. W homilii biskup Zimowski podkreślił, że obraz Matki Bożej Jasnogórskiej musi należeć do samego serca kultury europejskiej. Biskup przypomniał, że w obecnej chwili naród polski staje przed ważną decyzją dołączenia do innych krajów europejskich, aby wespół z nimi, budować pełniejszą wspólnotę i nową rzeczywistość społeczną, polityczną i gospodarczą na naszym kontynencie.

dne4oj2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dne4oj2
Więcej tematów