Biskupi modlili się za cierpiących i chorych
Podczas Światowego Dnia Chorego, obchodzonego w Święto Matki Bożej z Lourdes, w całym kraju modlono się w intencji chorych.
11.02.2009 | aktual.: 11.02.2009 22:32
Biskup Jan Zając podczas Mszy św. sprawowanej w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, mówił do chorych, że są znakiem Zbawiciela w społeczeństwie, ponieważ tak jak On dźwigają krzyż swojego cierpienia.
Po Mszy św. Rycerze Kolumba przekazali 24 wózki inwalidzkie najbardziej potrzebującym. Była to część ogólnopolskiej akcji. W całej Polsce rozdano łącznie 180 wózków.
Biskup Stefan Regmunt, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski do spraw Służby Zdrowia, podkreślił, że każdy człowiek w różnym stopniu doświadcza cierpienia, ale ważne jest to, abyśmy umieli zrozumieć jego sens. Krajowy duszpasterz służby zdrowia modlił się z przedstawicielami służby zdrowia, chorymi i niepełnosprawnymi w głogowskim Domu ,,Uzdrowienia chorych" prowadzonym przez wspólnotę Cichych Pracowników Krzyża. Przypomniał historię objawienia Matki Bożej w Lourdes i nazwał sanktuarium ,,miejscem budzenia nadziei". Przypomniał, że Maryja jest bardzo zatroskana o każdego człowieka.
Do odmawiania Różańca zachęcał chorych metropolia katowicki abp Damian Zimoń podczas spotkania z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej Święta Anna prowadzonego przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.
O podjęcie stanowczych działań ratujących ludzkie życie i zdrowie zaapelował do osób odpowiedzialnych za polską służbę zdrowia biskup tarnowski Wiktor Skworc. Hierarcha życzył im także więcej gotowości do działania i pamiętania, że chory to osoba, a nie numer w kartotece, czy ,,szczególny przypadek". Biskup Skworc przewodniczył Mszy św. z okazji Światowego Dnia Chorego w hospicjum w Dąbrowie Tarnowskiej.
W uroczystościach uczestniczyli chorzy, niepełnosprawni, osoby w stanach terminalnych, podopieczni Domu Pomocy Społecznej.
Biskup polowy Wojska Polskiego, Tadeusz Płoski, wezwał rządzących do zwiększenia liczby ośrodków terapii paliatywnej, zapewniających chorym pełną opiekę zdrowotną i duchową.
Biskup Płoski udzielił sakramentu namaszczenia chorych ponad 40 pacjentom Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Przypomniał, że cierpienie ludzkie zawsze ,,odnajduje sens w perspektywie męki i śmierci Chrystusa". Zachęcił lekarzy do kierowania się w pracy etyką i moralnością oraz głębokim miłosierdziem względem bliźniego.
Łódzcy biskupi odwiedzali od samego rana placówki ochrony zdrowia znajdujące się na terenie archidiecezji. Abp Władysław Ziółek odwiedził łódzki szpital MSWiA. W trakcie liturgii słowa, którą odprawił w szpitalnej kaplicy, zachęcił pacjentów, żeby traktowali swój stan jako swego rodzaju powołanie i brali w ten sposób udział w zbawianiu świata.
W największym w Polsce szpitalu dziecięcym - Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie-Międzylesiu Mszy św. z okazji Światowego Dnia Chorego przewodniczył abp Henryk Hoser. Spotkał się tam z najmłodszymi pacjentami i odwiedził Klinikę Kardiochirurgii, gdzie wykonywane są operacje wrodzonych wad serca u dzieci.