Trwa ładowanie...
d194ji1

Biskupi: bezrobocie to zło i należy z nim walczyć

Biskup Piotr Jarecki (PAP/A. Rybczyński)
Biskupi w opublikowanym we wtorek liście "W trosce o kulturę życia i pracy", określają bezrobocie jako zło społeczne, z którym należy walczyć - powiedział rzecznik Episkopatu o. Adam Schulz podczas prezentacji dokumentu.

d194ji1
d194ji1

List Społeczny Episkopatu Polski został zatwierdzony przez Konferencję Episkopatu 7 października tego roku.

Według o. Schulza, biskupi zwracają uwagę na wielorakie przyczyny powstawania bezrobocia i fakt, że dotyka ono wiele krajów. Mamy również polskie przyczyny bezrobocia, chociażby naiwna wiara na początku lat 90., że sam rynek w sposób magiczny rozwiąże wszystkie problemy - dodał.

Biskupi podkreślają, że bezrobocie prowadzi do destrukcji wewnętrznej człowieka, jego rodziny i środowiska. Człowiek powołany jest z natury swojej do pracy i brak tej pracy narusza jego godność i dotyka go w sposób bardzo głęboki - uważają biskupi.

Biskupi - informuje o. Schulz - wskazują na inspiracje płynące z nauki społecznej Kościoła do działań w rozwiązywaniu problemu. Biskupi uważają, że potrzebne jest udzielanie pomocy materialnej osobom, które są dotknięte tym nieszczęściem. I do tego wszyscy jesteśmy wezwani, i nie możemy tych ludzi pozostawić bez podstawowych środków do życia.

d194ji1

Według bp Piotra Jareckiego, w dokumencie chodzi głównie o to, by pracować nad nową kulturą życia i nową kulturą pracy. Jego zdaniem, Kościół nie rozwiąże problemu bezrobocia, tworząc nowe miejsca pracy. Natomiast Kościół może bardzo przyczynić się do rozwiązania problemu bezrobocia, pracując nad człowiekiem, wpływając na nową kulturę człowieka w podejściu do problemów gospodarczych, by nie ograniczać tej sfery tylko do spraw materialnych i nie kojarzyć jej tylko i wyłącznie z zyskiem - podkreślił. (mk)

d194ji1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d194ji1
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj