Biskupi anglikańscy nadal poróżnieni w sprawie gejów
Biskupom anglikańskim z całego świata
nie udało się, w trakcie wielodniowego spotkania, przezwyciężyć
grożących rozłamem podziałów we wspólnocie na tle spornej kwestii
homoseksualizmu. W niedzielę w angielskim Canterbury zakończyła się tzw.
konferencja Lambeth.
03.08.2008 | aktual.: 03.08.2008 20:38
Od 16 lipca hierarchowie z ponad 150 krajów dyskutowali na temat spornych kwestii, takich jak związki homoseksualne, czy obejmowanie urzędów biskupich w kościołach anglikańskich przez kobiety i jawnych homoseksualistów.
Biskupi nie zdołali porozumieć się w sprawie dokumentu końcowego, określającego stosunek wspólnoty anglikańskiej do tych kwestii.
Nie rozwiązaliśmy naszych problemów, nie stworzyliśmy nowych struktur, to wymaga wciąż czasu- przyznał arcybiskup Canterbury Rowan Williams - duchowy zwierzchnik anglikanów.
Konferencje Lambeth (od londyńskiej siedziby arcybiskupa Canterbury w pałacu Lambeth) poświęcone są fundamentalnym zagadnieniom anglikanizmu; odbywają się co dziesięć lat z udziałem praktycznie wszystkich biskupów anglikańskich.
Wspólnota anglikańska, licząca prawie 80 mln wyznawców, z których ponad dwie trzecie żyje w Afryce, jest trzecią pod względem liczebności religią chrześcijańską, po katolickiej i prawosławnej.
Jednakże prawie 250 konserwatywnych biskupów z około 900 zbojkotowało konferencję Lambeth. Protestowali w ten sposób przeciwko wyświęceniu jawnego homoseksualisty na biskupa Kościoła Episkopalnego w amerykańskim stanie New Hampshire. Sprzeciwiają się również czerwcowej decyzji Synodu Generalnego Kościoła Anglii, który podczas obrad w Yorku opowiedział się za wyświęcaniem na biskupów kobiet.
Głową Wspólnoty Kościołów Anglikańskich jest arcybiskup Canterbury. Jako najwyższy w hierarchii duchownej Kościoła Anglii nie posiada on żadnej władzy nad innymi Kościołami, wobec których jego rola jest wyłącznie honorowa.
Kościół Anglikański powstał za czasów reformacji w Anglii. Jego twórcą był król Henryk VIII, który zerwał z Kościołem rzymskim po tym, gdy papież nie zgodził się na jego rozwód. Później w pozostałych krainach Wysp Brytyjskich i na całym świecie powstało 37 dalszych niezależnych Kościołów Anglikańskich.