PolskaBiskup Piotr J. usłyszał wyrok

Biskup Piotr J. usłyszał wyrok

Pół roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata, 2,4 tys. zł grzywny, 4 tys. zł na Fundusz Pomocy Postpenitencjarnej oraz 4-letni zakaz prowadzenia pojazdów - taką karę orzekł sąd wobec biskupa Piotr J. za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwym.

Biskup Piotr J. usłyszał wyrok
Źródło zdjęć: © WP.PL | Marcin Gadomski

- Od oskarżonego oczekuje się więcej w zakresie kształtowania postaw społecznych - mówiła sędzia Edyta Dzielińska-Wolińska z Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia w uzasadnieniu orzeczenia.

Sędzia zaznaczyła, że stan faktyczny ustalony w sprawie nie budził wątpliwości, a oskarżony wyraził skruchę. Jednocześnie wskazała, że postępowanie duchownego stworzyło duże zagrożenie, gdyż prowadził on samochód pod wpływem alkoholu w czasie znacznego natężenia ruchu samochodów i pieszych.

Duchowny nie był obecny na ogłoszeniu wyroku, który na razie jest nieprawomocny. 20 października zeszłego roku 57-letni biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej stracił panowanie nad autem i uderzył w latarnię w Warszawie. Badanie na zawartość alkoholu w organizmie wykazało ponad 2,5 promila.

Dwa dni później duchowny wydał oświadczenie, w którym przyznał się do prowadzenia auta pod wpływem alkoholu i oddał się do dyspozycji papieża. "Nie powinienem kierować samochodem pod wpływem alkoholu" - napisał hierarcha. Przeprosił wszystkich, których zgorszył swoim czynem, w szczególności wiernych archidiecezji, których zaufanie zawiódł. "To jednak się stało, dlatego też oddaję do dyspozycji Ojca Świętego moją posługę biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej" - napisał biskup. Zapewnił też, że chce jak najszybciej skorzystać ze specjalistycznej pomocy.

Biskup został przesłuchany i złożył wyjaśnienia. Przedstawiono mu zarzut prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości. Biskup przyznał się do zarzucanego mu czynu. Ostatniego dnia października Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście-Północ skierowała do sądu akt oskarżenia wobec biskupa, wraz z wnioskiem o skazanie bez przeprowadzenia rozprawy.

Biskup wnosił o karę ośmiu miesięcy ograniczenia wolności i czterech lat zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów. W razie skazania w trybie dobrowolnym przez osiem miesięcy miał wykonywać prace społeczne. Sąd nie uwzględnił w końcu grudnia tego wniosku. Podczas rozprawy w środę biskup przedłożył nową propozycję kary uzgodnionej z prokuratorem.

Prokurator Tomasz Dems mówił wtedy, że kara musi być adekwatna do wszystkich przesłanek kodeksowych. - Stopień społecznej szkodliwości czynu był znaczny. Oskarżony przyznał, że odcinek drogi jaki przejechał tego dnia, był długi - dodał. Zaznaczył jednocześnie, że "wydaje się, że oskarżony w pełni zrozumiał naganność swego czynu". - Wydaje się, że poniósł karę - całkowicie lub w części stracił zaufanie społeczne. Długi przed nim okres i ciężka praca, aby to zaufanie odzyskać - ocenił.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (451)