Biskup dźwigał krzyż na Kalwarię
Kilkaset osób uczestniczyło w nabożeństwie Drogi Krzyżowej na najstarszej polskiej Kalwarii, wiodącej z Nowej Słupi na Święty Krzyż. Rozważaniom Męki Pańskiej przewodniczył biskup sandomierski Andrzej Dzięga, który niósł dwa kilometry naturalnej wielkości drewniany krzyż.
14.04.2006 | aktual.: 14.04.2006 22:06
Uczestnicy Drogi Krzyżowej, podążając z kościoła św. Wawrzyńca w Nowej Słupi do pobenedyktyńskiego klasztoru na Świętym Krzyżu, pokonali około trzykilometrowy szlak o 200-metrowej różnicy poziomów. W świętokrzyskim klasztorze, podczas liturgii Wielkiego Piątku, wierni ucałowali jedyne w Polsce relikwie krzyża świętego.
Biskup sandomierski pobłogosławił wniesiony na przyklasztorny dziedziniec krzyż, by stał tam na historyczną pamiątkę nabożeństwa Drogi Krzyżowej, odprawionego w czasie Triduum Paschalnego, w roku jubileuszu 1000-lecia działalności monastycznej na Świętym Krzyżu.
Klasztor na Świętym Krzyżu to jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich, które po "potopie" szwedzkim utraciło swoją pozycję centrum pielgrzymkowego na rzecz Jasnej Góry. Do połowy XVII wieku pielgrzymowali na Święty Krzyż niemal wszyscy polscy władcy; ich pątniczy szlak - wiodący od Nowej Słupi - zachował do dziś miano "drogi królewskiej".
Bp Dzięga zaapelował w piątek do świętokrzyskiej wspólnoty zakonnej oblatów, oo. michalitów z Nowej Słupii i okolicznych wiernych, by w przyszłości - wzorem Kalwarii Zebrzydowskiej i innych - Droga Krzyżowa na Święty Krzyż, przynajmniej raz w roku "sprawowana była jak na Kalwarii należy - z wykonaniem pewnych ról w odpowiednich strojach".
Według tradycji, pierwszy kościół (rotundę) na Świętym Krzyżu wzniosła księżniczka Dąbrówka, natomiast opactwo benedyktyńskie założyć miał Bolesław Chrobry w 1006 r. Relikwiarz z drzazgami krzyża świętego prawdopodobnie podarował klasztorowi w XII wieku Emeryk, syn Stefana I, króla węgierskiego.
Od 1938 r. o sanktuarium i klasztor troszczą się Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Ich zgromadzenie zakonne, założone w XIX w. przez św. Eugeniusza de Mazenoda, ma na celu przepowiadanie Ewangelii opuszczonym i potrzebującym. Oblaci kierują się hasłem: "Evangelizare pauperibus misit me" - "Posłał mnie, bym głosił Dobrą Nowinę ubogim".
10 i 11 czerwca na Świętym Krzyżu odbędą się uroczystości religijne, poświęcone milenijnej obecności tamtejszego klasztoru. Weźmie w nich udział m.in. narodowa pielgrzymka Węgrów z ich prymasem.