ŚwiatBiskup Berlina do biskupa Rzymu

Biskup Berlina do biskupa Rzymu

Nawet jeśli ewangeliccy chrześcijanie nie mogą dołączyć się do zawołania "habemus papam", lecz muszą pozostać przy "habent papam", to jednak wybór tak wyśmienitego teologa z Niemiec porusza nas w szczególny sposób – powiedział podczas przemówienia do Benedykta XVI biskup Wolfgang Huber, prezes Rady Ewangelickiego Kościoła Niemiec (EKD). Spotkanie papieża z niemiecką ekumeną odbyło się wczoraj w czasie trwania Światowych Dni Młodzieży (ŚDM). Berliński biskup stał na czele ewangelickiej delegacji.

Biskup Huber powiedział, że ŚDM unaoczniają wspólny obowiązek stojący przed wszystkimi Kościołami składania świadectwa o Ewangelii. Przez niektórych stan dialogu ekumenicznego przyrównywany jest do "zacinającego się silnika", lub też opisywany jest jako "wyczerpanie tego, co wspólne" lub nawet jako "ekumeniczna epoka lodowcowa" – powiedział biskup. Huber przypomniał, że mimo różnic zarówno ewangelicy i rzymscy katolicy intensywnie przeżywają wspólną wiarę na płaszczyźnie parafialnej i regionalnej.

Powołując się na słowa apostoła św. Pawła z Listu do Galacjan (6,2): "Jedni drugich brzemiona noście" biskup Wolfgang Huber wskazał na smutną sytuację małżeństw wyznaniowo mieszanych, które nadal nie mogą przystępować razem do Eucharystii. Priorytetową rzeczą jest poszukiwanie dróg uzdrowienia tej wyjątkowej sytuacji oraz dostrzeganie we wspólnocie przy Stole Pana celu, który zobowiązywałby Kościoły. Wspólnym zadaniem Kościołów jest również to, aby respektować ludzi w ich indywidualności i podejmowanych decyzjach, oraz nie pozostawiać ich samych, pomagając im kształtować życie szczególnie w obszarze partnerstwa, seksualności oraz rodziny – powiedział prezes Rady EKD.

Apel o dialog teologiczny

Berliński biskup przypomniał, że osiągnięte porozumienie teologiczne jest istotną orientacją dla dalszego ekumenicznego pielgrzymowania. Ważne jest, aby Kościoły wciąż na nowo przyswajały sobie ten skarb, przede wszystkim poprzez wspólne zwrócenie się do przesłania Biblii. Podczas jej studiowania widoczna stanie się różnorodność objawionych w niej świadectw wiary – stwierdził bp Huber.

Biskup ostrzegł przed rezygnacją, gdy istniejące wciąż różnice będą otwarcie nazywane i omawiane. Zaapelował o rozmowy Kościołów w kwestiach dotyczących rozumienia Kościoła oraz jego związku z urzędem duchowego. Gotowość do pogłębionej pracy teologicznej jest sprawą niezwykle pilną, aby wymienić się spostrzeżeniami na temat rozumienia urzędu i Eucharystii, sukcesji apostolskiej oraz ordynacji kobiet. Jeśli ekumenizm ma mieć przyszłość, należy to uczynić - powiedział biskup.

Po spotkaniu z Benedyktem XVI biskup Huber powiedział, że odbyło się ono w braterskiej atmosferze i wyszedł z niego zachęcony do dalszego dialogu. Joseph Ratzinger stał się ze strażnika wiary tym, który ją wspiera - powiedział Huber.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)