Birma: Suu Kyi złoży przysięgę w parlamencie
Opozycjonistka Aung San Suu Kyi ogłosiła, że wraz z innymi posłami swej partii w środę po raz pierwszy weźmie udział w sesji parlamentu Birmy i złoży kontrowersyjną przysięgę. Podkreśliła, że jej ugrupowanie wciąż kwestionuje tekst przyrzeczenia.
30.04.2012 09:35
Dotychczas nowo wybrani deputowani z kierowanej przez Suu Kyi Narodowej Ligi na rzecz Demokracji (NLD) odmawiali złożenia przysięgi, ponieważ ich zdaniem w obecnym kształcie mogłaby ona przeszkodzić im we wprowadzeniu planowanych zmian w konstytucji. Gdy próby przekonania przedstawicieli władz, by w przysiędze była mowa o "poszanowaniu konstytucji", a nie o jej "ochronie" nie przyniosły skutków, NLD postanowiła zbojkotować zeszłotygodniową sesję parlamentu.
- Weźmiemy udział w sesji parlamentu najszybciej jak to możliwe i złożymy przysięgę - powiedziała opozycjonistka dziennikarzom w siedzibie swojego ugrupowania po spotkaniu liderów partii. Członkowie NLD poinformowali, że będą uczestniczyć w obradach od środy.
Jako powód zakończenia bojkotu Suu Kyi podała "wolę narodu". - Nasi wyborcy zagłosowali na nas, ponieważ chcą nas widzieć w parlamencie - powiedziała.
Suu Kyi podkreśliła jednak, że spór o przysięgę nie został jeszcze w pełni rozwiązany. - Polityka polega na dawaniu i braniu - powiedziała laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 1991 roku. - Nie poddajemy się - dodała.
W wyborach uzupełniających 1 kwietnia NLD zdobyła 43 z 45 mandatów będących do obsadzenia.
Suu Kyi zapowiadała już podczas kampanii wyborczej, że będzie chciała zmienić pewne fragmenty konstytucji. Uchwalona przez juntę ustawa zasadnicza z 2008 roku daje armii szerokie uprawnienia, w tym możliwość mianowania najważniejszych ministrów, przejmowania kontroli nad krajem podczas stanu wyjątkowego i zajmowania jednej czwartej miejsc w parlamencie.
W 2011 roku władzę w Birmie przejął nominalnie cywilny rząd. Prezydent Thein Sein rozpoczął dialog z demokratyczną opozycją i zapowiedział dalsze reformy. Osiągnięto pojednanie z mniejszościami etnicznymi, zwolniono setki więźniów politycznych i przywrócono legalność opozycyjnej NLD.