ŚwiatBirma: muzułmanie skazani za udział w starciach na tle religijnym

Birma: muzułmanie skazani za udział w starciach na tle religijnym

Sąd w Birmie skazał siedmiu muzułmanów na kary od dwóch lat więzienia po dożywocie za udział w marcowych starciach na tle wyznaniowym w środkowej części kraju. Fala przemocy w stanie Arakan rozpoczęła się od kłótni na targowisku pomiędzy buddystami a muzułmańskim handlarzem złota. W jej wyniku zginęły co najmniej 43 osoby, a 12 tys. muzułmanów musiało uciekać ze swoich domów.

Birma: muzułmanie skazani za udział w starciach na tle religijnym
Źródło zdjęć: © AFP | Soe Than Win

21.05.2013 | aktual.: 21.05.2013 11:46

Siedmiu muzułmanów zostało oskarżonych o udział w muzułmańsko-buddyjskim konflikcie, który pod koniec marca wybuchł w mieście Miktila, w środkowej części Birmy.

Choć starcia już ustały, to wciąż pojawiają się pytania, czy muzułmańska mniejszość może liczyć na sprawiedliwe traktowanie w Birmie, której większość mieszkańców stanowią wyznawcy buddyzmu.

Adwokat oskarżonych Thein Than Oo poinformował, że jeden z jego klientów usłyszał karę dożywocia za morderstwo. Został też dodatkowo skazany na dwa lata więzienia za udział w nielegalnym zgromadzeniu oraz kolejne dwa za znieważanie religii. Wśród skazanych jest małoletni.

Do zamieszek z udziałem setek osób doprowadziła kłótnia na targu między muzułmańskim sprzedawcą złota a parą buddystów 20 marca br. Tłum przeprowadził następnie lincz na buddyjskim mnichu. W ciągu kilku dni w starciach zginęły co najmniej 43 osoby, a 12 tys. - głównie muzułmanów - opuściło domy. Zniszczonych zostało 27 meczetów oraz 14 szkół islamskich. Niepokoje na tle wyznaniowym rozprzestrzeniły się następnie na inne części Birmy.

W kwietniu br. trzech muzułmanów - właściciel sklepu, w którym doszło do kłótni, jego żona i pracownik - zostało skazanych na kary 14 lat pozbawienia wolności.

Choć o udział w starciach wymierzonych głównie w wyznawców islamu podejrzanych jest też 38 buddystów, to żaden z nich nie został na razie skazany.

Administracja prezydenta Birmy Theina Seina, który do władzy doszedł w 2011 roku po ponad 50-letnich rządach wojskowych, jest krytykowana za niepodejmowanie wystarczających kroków na rzecz ochrony muzułmanów lub powstrzymania rozprzestrzeniania się przemocy na tle wyznaniowym, która pojawiła już w ubiegłym roku. W poniedziałek Thei Sein jako pierwszy prezydent Birmy od 47 lat odwiedził Biały Dom.

W ubiegłym roku przez Birmę przetoczyły się dwie fale niepokojów na tle wyznaniowym; w stanie Arakan, na zachodzie kraju, doprowadziły do śmierci około 180 ludzi i pozbawiły dachu nad głową około 140 tys. osób.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)