PolskaBiorą się za oszustów. Wyłudzenia unijnych dotacji pod lupą

Biorą się za oszustów. Wyłudzenia unijnych dotacji pod lupą

Wyłudzenia unijnych pieniędzy na szkolenia, pierwsze działalności gospodarcze czy uprawy ekologiczne zostały wzięte pod lupę przez grupę państwowych instytucji. Dziewięć z nich zadeklarowało pomoc w postaci wymiany doświadczeń oraz informacji w tym temacie.

Biorą się za oszustów. Wyłudzenia unijnych dotacji pod lupą
Źródło zdjęć: © PAP | Radek Pietruszka

12.09.2014 | aktual.: 12.09.2014 16:12

W Komendzie Stołecznej Policji odbyło się pierwsze spotkanie Mazowieckiej Grupy Roboczej ds. przeciwdziałania nieprawidłowościom i przestępstwom na szkodę interesów Unii Europejskiej. Gospodarze zaprezentowali czynności podejmowanie w zakresie przeciwdziałania przestępstwom na szkodę interesów Unii Europejskiej.

Zakres działań realizowanych przez Wydział ds. Odzyskiwania Mienia KSP oraz praktyczne aspekty związane z odzyskiwaniem mienia i praniem brudnych pieniędzy przedstawił naczelnik wydziału nadkom. Bartłomiej Dydek. Natomiast przestępstwa popełniane na szkodę interesów finansowych Unii Europejskiej na przykładach spraw prowadzonych przez Wydział dw. z Przestępczością Gospodarczą KSP omówił podinsp. Wojciech Cynowski.

W skład grupy wchodzi dziewięć instytucji ogólnokrajowych i mazowieckich:

- Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie

- Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości

- Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

- Komenda Stołeczna Policji

- Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu

- Mazowiecki Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie

- Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

- Agencja Rynku Rolnego

- Urząd Kontroli Skarbowej w Warszawie

- Będą się one zajmować wsparciem kontroli prawidłowego przebiegu operacji finansowych z udziałem unijnych środków. Jak dotąd ten obszar przestępczości objęty już był szczególnym nadzorem przez stołeczną policję - zapewniał na spotkaniu Zastępca Komendanta Stołecznego Policji insp. Robert Szydło.

Powołanie takiej grupy miało na celu służyć lepszej weryfikacji wykorzystanych środków unijnych, a zwłaszcza usprawnić mechanizmy wykrywania nieprawidłowości w pozyskiwaniu i wydatkowaniu pieniędzy unijnych.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)