Billboardy przybliżą historię Auschwitz
Specjalna plenerowa wystawa poświęcona oświęcimskim ofiarom hitlerowców - Żydom i Polakom, a także ludziom, którzy nieśli pomoc więźniom obozu, zostanie jeszcze w tym tygodniu otwarta w różnych miejscach Oświęcimia. Na ulicach miasta pojawią się w sumie 22 billboardy.
17.01.2005 | aktual.: 17.01.2005 17:17
Szef wydziału rozwoju i promocji oświęcimskiego magistratu Waldemar Tański powiedział w poniedziałek, że w ten sposób urząd chce oddać hołd mieszkańcom miasta, ofiarom Auschwitz, a także osobom, które pomagały więźniom.
Pomimo represji i zagrożenia utraty życia własnego i całych rodzin, oświęcimianie przeciwstawiali się okupantowi, niosąc pomoc więźniom obozu. Swoim bohaterstwem pozwalali im przetrwać gehennę obozu - powiedział Tański.
Dodał, że na oświęcimskich ulicach pojawią się w sumie 22 billboardy, w tym dziewięć dużych, o wymiarach 320 na 360 cm. Znajdą się na nich m.in. zdjęcia oświęcimian, którzy pomagali więźniom, a także fotogramy dokumentujące wysiedlenia miejscowych Żydów.
Zawisną w miejscach, gdzie podczas rocznicowych uroczystości wyzwolenia obozu Auschwitz będzie najwięcej ich uczestników, m.in. przy Oświęcimskim Centrum Kultury, placu Kościuszki, vis a vis Muzeum Auschwitz i na dworcu kolejowym.
Pomoc oświęcimian dla więźniów przybierała różne formy: od pomocy żywnościowej, przez przekazywanie informacji, po pomoc w ucieczkach. Na terenie przyobozowym działały: Związek Walki Zbrojnej, a od 1942 roku Armia Krajowa, Bataliony Chłopskie oraz konspiracyjna organizacja Polskiej Partii Socjalistycznej. Ważną rolę w niesieniu pomocy więźniom odegrali również harcerze, kolejarze i duchowieństwo. Wielu przypłaciło to życiem.
Liczba oświęcimskich ofiar Auschwitz jest trudna do oszacowania. W 2001 roku w mieście odsłonięto tablice, na których wyryto 109 nazwisk ofiar obozu - mieszkańców Oświęcimia i najbliższych okolic, Polaków i Żydów.
Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. 14 czerwca z więzienia w Tarnowie przywieziono 728 Polaków. KL Auschwitz II, czyli Birkenau, powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady polskich i europejskich Żydów. Auschwitz III stanowiła sieć podobozów. W kompleksie hitlerowcy więzili ponad 1,3 miliona osób. Życie straciło tam ponad 1,1 miliona ludzi, głównie polskich i europejskich Żydów, Polaków, Romów i jeńców sowieckich.