Bieszczady. Wąż Eskulapa wił się po drzewie
Wąż Eskulapa na drzewie w Bieszczadach. Potrafi doskonale wspinać się po drzewach. W Polsce żyje ich ponad 100.
Wąż Eskulapa sfotografowany został na drzewie w Nadleśnictwie Krosno w województwie podkarpackim. Zdjęcie Edwarda Marszałka, rzecznika prasowego krośnieńskiej dyrekcji Lasów Państwowych opublikowała w mediach społecznościowych Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych. Wąż wił się po jednym z drzew.
W Polsce występują cztery gatunki węży. Wąż Eskulapa potrafi doskonale wspinać się po drzewach. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest także jego rozmiar, bo długość ciała może przekroczyć nawet 2 metry. Samce są zwykle dłuższe od samic, co jest rzadkością u węży. Dorosłe osobniki są koloru oliwkowo-brązowego.
Grzybobranie 2.0. Poszliśmy z leśnikiem na grzyby, by zrobić test. Efekt nas zaskoczył
Wąż Eskulapa. Występowanie w Polsce
W Polsce ten gatunek węża występuje w Bieszczadach. Kiedyś widywany był również nad Dunajcem między Gorcami a Beskidem Sądeckim oraz nad Popradem, jednak według danych z początku XXI w. metapopulacja bieszczadzka (Otryt i okolice, m.in. rezerwat przyrody Krywe), to jedyne jego pewne stanowisko w Polsce, mocno izolowane od najbliższych populacji z Ukrainy i Słowacji.
Wąż Eskulapa. W Polsce żyje ponad 100 osobników
Wąż Eskulapa jest bardzo rzadki - jego polską populację szacuje się na niewiele ponad 100 osobników.
Obecnie w Bieszczadach prowadzona jest czynna ochrona tego gatunku. W ramach działań zostały utworzone kopce rozrodcze, gdzie inkubowały jaja węży. Do zadań czynnej ochrony gatunku należy także wykaszanie łąk, układanie pryzm kamieni, na których węże mogą się wygrzewać.