Biegi Pamięci Ofiar Obozu Zagłady w Sobiborze
Blisko 500 osób wzięło udział w II Ogólnopolskich Biegach Pamięci Ofiar Obozu Zagłady w Sobiborze (woj. lubelskie). W sobotę uczczono tam 58. rocznicę zbrojnego powstania kilkuset
więźniów żydowskich w hitlerowskim obozie.
13.10.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Uroczystość rozpoczęła się na terenie obozu zagłady w Sobiborze. _ O tym miejscu i o tej historii trzeba wciąż przypominać, nakłaniać do refleksji i wyciągania wniosków, a te trzeba wyciągać szybko, kiedy znów terroryzm i przemoc pokazały twarz w Nowym Yorku_ - powiedział do zebranych Marek Bem dyrektor Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego.
W południe z Sobiboru do Włodawy wystartowało kilkudziesięciu zawodników głównego Biegu Pamięci Ofiar Obozu Zagłady w Sobiborze. Bieg kończy się we Włodawie w miejscu, skąd wywożono Żydów włodawskich do obozu zagłady w Sobiborze - powiedział Zygmunt Klimczuk dyrektor włodawskiego Ośrodka Sportowo Rekreacyjnego.
Obóz zagłady w Sobiborze powstał w 1942 r. Do końca września 1943 r. zamordowano tam ponad 250 tysięcy osób, głównie narodowości żydowskiej z Polski, ale także m. in. z Holandii, Francji, Niemiec, Austrii, Czech i byłego ZSRR.
14 października 1943 r. wybuchło w obozie zbrojne powstanie kilkuset więźniów żydowskich, którym kierowali Aleksander Peczerski i Leon Fedhendler. Zakończyło się ono masową ucieczką więźniów. Natychmiast po tym Niemcy zlikwidowali obóz, a wszelkie ślady zbrodniczej działalności zostały zatarte. Komory gazowe wysadzono w powietrze, baraki i ogrodzenia rozebrano i wywieziono. Na całym terenie obozu zasadzono sosnowy las.
,br> W 1965 r. na terenie obozu wzniesiono pomnik upamiętniający ofiary Sobiboru, a prochy pomordowanych zgromadzono w symbolicznym kopcu -mauzoleum. (reb)