PolskaBiedronka zamiast Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu

Biedronka zamiast Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu

Nad wejściem do poznańskiej Galerii Miejskiej Arsenał zawisło we wtorek logo sklepu Biedronka. Nie wiadomo, kto zawiesił baner. Dyrekcja galerii podejrzewa, że to happening artystyczny, będący formą protestu przeciw planowanym zmianom w sposobie zarządzania galerią - podaje "Głos Wielkopolski". Jak informuje TVN24, w środę wieczorem baner zniknął.

Biedronka zamiast Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu
Źródło zdjęć: © www.gloswielkopolski.pl | Kamil Babacz

Pracownicy Galerii Arsenał twierdzą, że to nie oni zawiesili w tym miejscu logo sklepu Biedronka; nie wiedzą także, kto i dlaczego to zrobił. Karolina Sikorska, zastępca dyrektora galerii podejrzewa, że to happening artystyczny, który ma zwrócić uwagę na niepewną przyszłość Arsenału.

We wtorek w Galerii Arsenał odbyło się spotkanie artystów i przedstawicieli placówki z przedstawicielami miasta. - Moim zdaniem nie była to prowokacja, raczej zwrócenie uwagi na władze Poznania, które właśnie w taki sposób traktują ważne dla lokalnej kultury miejsca - mówi Sikorska.

Władze miasta zaproponowały, aby prowadzeniem Galerii Miejskiej Arsenał zajęła się wyłoniona w konkursie organizacja pozarządowa. Ta propozycja nie spodobała się pracownikom galerii, którzy zarzucają władzom, że zmiany te nie były społecznie konsultowane, podobnie jak decyzja o likwidacji galerii - pisze "Głos Wielkopolski".

Jak czytamy w gazecie, prezydent Ryszard Grobelny propozycję powierzenia galerii organizacji pozarządowej tłumaczył niechęcią do zmuszania wybranego kandydata do zerwania z dotychczasową działalnością w NGO.

Pracownicy galerii podkreślają, że Arsenał jest jedyną miejską instytucją w Poznaniu, zajmującą się sztuką współczesną, a jej formalna likwidacja nie ma żadnego uzasadnienia; tym bardziej, że galeria nie ma żadnych kłopotów finansowych.

- Jest wola ze strony miasta, żeby zlikwidować samorządową instytucję kultury. Wiąże się to z polityką kulturalną tego miasta i z pytaniem, do czego może to prowadzić w przyszłości - mówi Sikorska. - Jeżeli likwidujemy jedyną organizację samorządową w mieście, która zajmuje się sztuką współczesną, a w jej miejsce powołujemy podmiot, o którym na razie niewiele wiemy, to pozostaje wielka niewiadoma - zaznacza.

Jak podkreśla, zastępca prezydenta Poznania, Dariusz Jaworski, ostatecznie o tym, czy pomysł prezydenta Ryszarda Grobelnego zostanie zrealizowany, zdecydują poznańscy radni.

Galeria Miejska Arsenał jest samorządową instytucją kultury. Od 1962 r. siedziba galerii mieści się na Starym Rynku w Poznaniu. Arsenał prowadzi działalność wystawienniczą i wydawniczą. Wystawiane są tu głównie dzieła malarskie, grafika, rzeźba, rysunek, performance, sztuka wideo, a także widowiska offowe. W rankingu "Polityki" Arsenał jest w pierwszej piątce najprężniej działających galerii sztuki w Polsce.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)