Biedroń: poszerzyć katalog przestępstw motywowanych nienawiścią
Poszerzenie katalogu przestępstw motywowanych nienawiścią o przestępstwa popełniane m.in. ze względu na orientację seksualną czy wiek - to postulaty zmian w polskim kodeksie karnym, które zaprezentował Robert Biedroń. Zdaniem posła Ruchu Palikota polskie prawo nie chroni wszystkich obywateli.
- Chodzi o poszerzenie katalogu przestępstw motywowanych nienawiścią o konkretne grupy: płeć, wiek, niepełnosprawność, tożsamość płciową i orientację seksualną tak, by żadna z grup nie była wykluczona. Dziś mamy do czynienia z taką piramidą, pewne grupy są chronione, inne nie są. Chcemy to wyrównać - oświadczył wiceszef klubu Ruchu Palikota na konferencji prasowej w sejmie.
Obecnie karze podlegają osoby znieważające, stosujące przemoc lub groźby wobec z powodu jego przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, wyznaniowej albo z powodu jego bezwyznaniowości.
Poseł przypomniał również, że w sejmie już są m.in. projekty nowelizacji kodeksu karnego autorstwa Ruchu Palikota oraz SLD, które regulują kwestię poszerzenia katalogu przestępstw.
Na konferencji obecna była także, szefowa Kampanii Przeciw Homofobii, Agata Chaber. Działaczka zauważyła, że polski rząd "od wielu lat ignoruje potrzeby osób LGBT (lesbijki, geje, biseksualiści, transseksualiści) i przemoc, która ma miejsce każdego dnia na ulicach". Zdaniem Agaty Chaber instytucje i organy państwowe powinny dbać o bezpieczeństwo wszystkich obywateli bez względu na ich orientację seksualną.
W konferencji udział wzięli także rodzice zamordowanego w Stanach Zjednoczonych (1998 r.), Matthew Sheparda. Biedroń wyjaśniał, że Shepard zginął tylko dlatego, że był gejem. w efekcie tragicznego zdarzenia rodzice Matthew - Judy i Dennis Shepard - podjęli decyzję, że zaangażują się w działalność na rzecz mniejszości seksualnych. W tym celu założyli fundację "Matthew Shepard Foundation".
W trakcie konferencji Judy Shepard powiedziała m.in., że od wielu lat wraz ze swoim mężem pracują na rzecz mniejszości seksualnych. Podkreśliła, że w USA udało się doprowadzić do uchwalenia ustawy przeciwko przestępstwom popełnianym z nienawiści. Dennis Shepard dodał, że należy zająć się także problemami mniejszości seksualnych w Polsce.
Po konferencji prasowej odbył się panel dyskusyjny poświęcony m.in. sytuacji społecznej osób LGBT w Polsce w kontekście przemocy z nienawiści. Omówiono również przykłady rozwiązań prawnych stosowanych w innych krajach.