Trwa ładowanie...

Biden na szczycie NATO: artykuł 5. to święte zobowiązanie

- Artykuł 5. Traktatu Północnoatlantyckiego to święte zobowiązanie - zapewnił w poniedziałek prezydent USA Joe Biden, który bierze dziś udział w jednodniowym szczycie NATO w Brukseli. - Chcę, żeby cała Europa wiedziała, że Stany Zjednoczone są tutaj - dodał.

Biden na szczycie NATO: artykuł 5. to święte zobowiązanieBiden na szczycie NATO: artykuł 5. to święte zobowiązanieŹródło: East News
dyujjor
dyujjor

- Mówiłem to przez całą moją karierę (...) art. 5. (Traktatu Północnoatlantyckiego - red.) to święte zobowiązanie. Ciągle przypominam Amerykanom, że kiedy Ameryka została zaatakowana po raz pierwszy od II wojny światowej NATO stanęło na wysokości zadania. Honorowało art. 5. Chcę, żeby cała Europa wiedziała, że Stany Zjednoczone są tutaj - powiedział Biden.

Artykuł piąty mówi o tym, że każdy atak na któregoś z członków NATO powinien być traktowany przez pozostałe państwa członkowskie jako atak na nie same.

Amerykański prezydent zapewnił ponadto, że Sojusz Północnoatlantycki ma "krytyczne znaczenie" dla interesów Stanów Zjednoczonych. Jak dodał, gdyby NATO "nie istniało, to należałoby je wymyślić". - Pozwala ono Ameryce prowadzić politykę na całym świecie w sposób, który w innym wypadku nie byłby możliwy - zaznaczył.

Zobacz też: tajemnica II Wojny Światowej. Prawda odkryta w ujawnionych dokumentach

Biden przypomina o zwiększaniu wydatków na obronność

Przypomniał też jak ważne jest to, by wszystkie kraje Paktu podniosły swoje wydatki na obronność do 2 proc. PKB. Jak dotąd, ten warunek spełnia jedynie 10 z 30 państw członkowskich. Najwięcej, bo 3,82 proc. PKB wydaje Grecja. USA zajmuje drugie miejsce z 3,52 proc. PKB.

dyujjor

Nieźle w tym zestawieniu wypada Polska, która wydaje na obronność 2,10 proc. produktu krajowego brutto i wyprzedza tym samym większe od siebie państwa. To więcej niż Niemcy (1,53 proc.), Francja (2,01 proc.), Włochy (1,41 proc.), Hiszpanię (1,02 proc.), a nawet Kanada (1,39 proc.).

Szczyt NATO w Brukseli

Na dzisiejszym spotkaniu przedstawiciele państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego będą omawiać największe nadchodzące wyzwania. Wśród nich wymieniono m.in.: agresywną politykę Rosji, terroryzm, cyberataki, rosnącą potęgę Chin oraz wpływ zmian klimatycznych na bezpieczeństwo międzynarodowe.

Omówiona zostanie również inicjatywa "NATO 2030", mająca przygotować Sojusz na nadchodzące wyzwania.

Polskę w Brukseli reprezentuje prezydent Andrzej Duda i szef MON Mariusz Błaszczak.

Joe Biden spotka się z Andrzejem Dudą?

Jak informuje korespondent RMF FM Paweł Żuchowski, obecny na szczycie NATO prezydent USA Joe Biden spotka się z przywódcami Litwy, Łotwy i Estonii. Wcześniej w oficjalnym planie nie było tego punktu.

Nie wiadomo, czy amerykański prezydent planuje też spotkanie z Andrzejem Dudą.

Źródło: PAP

dyujjor
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyujjor
Więcej tematów