Biblioteka PAN chce kupić listy Przerwy-Tetmajera
Biblioteka Gdańska Polskiej Akademii Nauk jest
zainteresowana kupnem listów i niepublikowanych wierszy Kazimierza
Przerwy-Tetmajera, znalezionych niedawno na jednym z sopockich
strychów.
Jak poinformowała dyrektor biblioteki, Maria Pelczar, placówka szuka już ewentualnych źródeł funduszy na zakup rękopisów. - Będę rozmawiać na ten temat z jedną z fundacji działających na terenie Polski - ujawniła Pelczar.
Zapowiedziała, że pracownik placówki zajmujący się rękopiśmiennictwem w najbliższych dniach spróbuje umówić się z osobą reprezentującą właścicieli znaleziska.
Na kilkanaście nieznanych dotąd wierszy, napisanych własnoręcznie przez Kazimierza Przerwę-Tetmajera, jednego z największych poetów okresu Młodej Polski, natrafił niedawno na strychu sopockiej kamienicy Zbigniew Okuniewski, miłośnik staroci, członek Towarzystwa Przyjaciół Sopotu.
Okuniewski został zaproszony przez starsze małżeństwo mieszkające w Sopocie do obejrzenia znajdujących się na strychu ich domu niemieckojęzycznych dokumentów. - Oprócz materiałów, o których wspomniało małżeństwo, natrafiłem przypadkiem na strychu na pamiętnik, w którym kryło się m.in. kilkanaście listów oraz pisanych na luźnych kartkach wierszy. Gdy niedawno obejrzał je jeden z profesorów Uniwersytetu Gdańskiego, stwierdził, że ich autorem jest z pewnością Tetmajer - opowiedział.
Oprócz listów i wierszy poety Młodej Polski, w pamiętniku znajdował się też zawierający wiersz list podpisany nazwiskiem Władysława Tatarkiewicza oraz fotografie przedstawiające najprawdopodobniej różne znane postaci z przełomu XIX i XX wieku.
Według relacji starszego małżeństwa pamiętnik należał do ich zmarłej jeszcze przed II wojną światową ciotki. Ta pochodząca z arystokratycznej rodziny kobieta była przez dłuższy czas związana z Tetmajerem. Z tego związku urodził się syn, który w młodym wieku odebrał sobie życie.
- Rodzina kobiety nie życzy sobie ujawnienia nazwiska zarówno ich ciotki, jak i ich samych - zastrzegł Okuniewski.
W tej chwili pamiętnik wraz z jego zawartością znajduje się pod opieką sopockiego antykwariusza Marka Knoblaucha. - Znalezisko wymaga renowacji. Po jej wykonaniu chcemy przeprowadzić niezbędne badania - choćby te potwierdzające autentyczność. Może to zająć około dwóch lat. Dopiero potem zdecydujemy o ewentualnej sprzedaży - zaznaczył Knoblauch.
Kazimierz Przerwa-Tetmajer (1865-1940) był poetą, nowelistą, powieściopisarzem, dramaturgiem i publicystą. Sporą część swojej twórczości poświęcił Tatrom, po których uwielbiał wędrować.