Wyjątkowe laboratorium w Białymstoku. Powstało na terenie stadionu

W Białymstoku w ramach unijnego projektu powstało laboratorium, którego oferta skierowana jest do najmłodszych. To wyjątkowe i pasjonujące miejsce to Epi-Centrum Nauki. Jego siedzibą jest białostocki stadion.

Epi-Centrum Nauki w Białymstoku
Epi-Centrum Nauki w Białymstoku
Źródło zdjęć: © Epi-Centrum Nauki w Białymstoku
Łukasz Witczyk

Środki unijne pozwalają nie tylko na dokonywanie wielkich prac rewitalizacyjnych czy budowy infrastruktury drogowej, ale także na realizację inwestycji, które skierowane są do najmłodszych mieszkańców. Tak było w Białymstoku. Projekt "Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy" dofinansowano kwotą 17 329 794,42 zł. W ten sposób powstało Epi-Centrum Nauki.

- Środki otrzymane z dotacji umożliwiły powstanie Epi-Centrum Nauki w Białymstoku na terenie Stadionu Miejskiego w Białymstoku. Bez środków z dotacji jednostka w ogóle by nie powstała - powiedział Wirtualnej Polsce Michał Podbielski, Kierownik Działu Promocji Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Tu nuda nie istnieje

Czym jest Epi-Centrum Nauki? - To miejsce, gdzie nuda nie istnieje. Tutaj nauka spotyka się z zabawą. Centrum zostało zaprojektowane tak, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie, bez względu na wiek. Składa się z dwóch odrębnych stref. Pierwsza to Strefa Małego Odkrywcy, która jest przestrzenią edukacyjną dla najmłodszych - dodano.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na zwiedzających w pierwszej strefie Epi-Centrum czekają przewodnicy - Zmysłek i Majka Pytajka, którzy pomagają dzieciom odkrywać fascynujący świat nauki. Znajduje się tam pięć obszarów tematycznych. Ich tematyką są: poznawanie i wiedza, poznawanie swojego ciała, technika, świat budownictwa oraz energia wody. Do tego dochodzi Laboratorium Małego Odkrywcy.

Wszystkie doświadczenia i zabawy dostosowane są do możliwości dziecięcego postrzegania. Umożliwiają one nieskrępowane poznawanie nauki. - Doświadczenia, eksperymenty, nowoczesne technologie, warsztaty - tutaj ciągle coś się dzieje! Poszczególne strefy zostały tak zaprojektowane, aby każdy znalazł coś dla siebie - od malucha, przez nastolatka, po dorosłego. Na naukę nigdy nie jest za późno… Ani za wcześnie - czytamy na stronie internetowej Epi-Centrum.

Laboratorium na stadionie

Druga strefa to Wystawa Główna. To miejsce skierowane jest do osób w każdym wieku. Na jej terenie znajduje się prawie 100 stanowisk doświadczalnych. Strefa może pomieścić jednocześnie 200 osób. Każdy może samodzielnie zdecydować, w jakiej kolejności będzie zwiedzał wystawę. Wystawa Główna obejmuje kilkanaście obszarów tematycznych. Znajdują się tam stanowiska z dziedzin takich jak: optyka, transport, telekomunikacja, medycyna, automatyka, robotyka, mechanika, energetyka, elektromobilność oraz wiele innych. Organizowane są tam również zajęcia i warsztaty umożliwiające uczestnikom bezpośredni kontakt z nauką. Obie strefy dysponują osobnymi wejściami.

Wystawa w Epi-Centrum Nauki w Białymstoku
Wystawa w Epi-Centrum Nauki w Białymstoku© Epi-Centrum Nauki w Białymstoku

Cel powstania Epi-Centrum Nauki to popularyzacja wiedzy, innowacji, rozwoju myśli technicznej oraz nowoczesnych technologii. Jest to wyjątkowe miejsce spotkań dzieci, młodzieży i dorosłych, które inspiruje do odkrywania i zrozumienia świata poprzez samodzielne eksperymentowanie.

- Obiekt cieszy się stale rosnącą popularnością odwiedzających. W 2021 roku Epi-Centrum Nauki odwiedziło 35 000 osób, w roku 2022 - 49 700, w roku bieżącym (do końca maja) - już ponad 26 000 osób. Jest to ogólna liczba odwiedzających. Nie prowadzimy statystyk z wyszczególnieniem turystów - przekazał nam Michał Podbielski.

Na korzyści z działalności Epi-Centrum Nauki na terenie Stadionu Miejskiego liczy też spółka miejska zarządzająca stadionem. Grupy odwiedzające placówkę będą mogły także zwiedzić miejsce, na którym na co dzień rywalizują piłkarze Jagiellonii Białystok.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
europejska transformacjaunia europejskaeuropa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)