Wyjątkowe laboratorium w Białymstoku. Powstało na terenie stadionu
W Białymstoku w ramach unijnego projektu powstało laboratorium, którego oferta skierowana jest do najmłodszych. To wyjątkowe i pasjonujące miejsce to Epi-Centrum Nauki. Jego siedzibą jest białostocki stadion.
17.07.2023 16:36
Środki unijne pozwalają nie tylko na dokonywanie wielkich prac rewitalizacyjnych czy budowy infrastruktury drogowej, ale także na realizację inwestycji, które skierowane są do najmłodszych mieszkańców. Tak było w Białymstoku. Projekt "Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy" dofinansowano kwotą 17 329 794,42 zł. W ten sposób powstało Epi-Centrum Nauki.
- Środki otrzymane z dotacji umożliwiły powstanie Epi-Centrum Nauki w Białymstoku na terenie Stadionu Miejskiego w Białymstoku. Bez środków z dotacji jednostka w ogóle by nie powstała - powiedział Wirtualnej Polsce Michał Podbielski, Kierownik Działu Promocji Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego.
Tu nuda nie istnieje
Czym jest Epi-Centrum Nauki? - To miejsce, gdzie nuda nie istnieje. Tutaj nauka spotyka się z zabawą. Centrum zostało zaprojektowane tak, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie, bez względu na wiek. Składa się z dwóch odrębnych stref. Pierwsza to Strefa Małego Odkrywcy, która jest przestrzenią edukacyjną dla najmłodszych - dodano.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na zwiedzających w pierwszej strefie Epi-Centrum czekają przewodnicy - Zmysłek i Majka Pytajka, którzy pomagają dzieciom odkrywać fascynujący świat nauki. Znajduje się tam pięć obszarów tematycznych. Ich tematyką są: poznawanie i wiedza, poznawanie swojego ciała, technika, świat budownictwa oraz energia wody. Do tego dochodzi Laboratorium Małego Odkrywcy.
Wszystkie doświadczenia i zabawy dostosowane są do możliwości dziecięcego postrzegania. Umożliwiają one nieskrępowane poznawanie nauki. - Doświadczenia, eksperymenty, nowoczesne technologie, warsztaty - tutaj ciągle coś się dzieje! Poszczególne strefy zostały tak zaprojektowane, aby każdy znalazł coś dla siebie - od malucha, przez nastolatka, po dorosłego. Na naukę nigdy nie jest za późno… Ani za wcześnie - czytamy na stronie internetowej Epi-Centrum.
Laboratorium na stadionie
Druga strefa to Wystawa Główna. To miejsce skierowane jest do osób w każdym wieku. Na jej terenie znajduje się prawie 100 stanowisk doświadczalnych. Strefa może pomieścić jednocześnie 200 osób. Każdy może samodzielnie zdecydować, w jakiej kolejności będzie zwiedzał wystawę. Wystawa Główna obejmuje kilkanaście obszarów tematycznych. Znajdują się tam stanowiska z dziedzin takich jak: optyka, transport, telekomunikacja, medycyna, automatyka, robotyka, mechanika, energetyka, elektromobilność oraz wiele innych. Organizowane są tam również zajęcia i warsztaty umożliwiające uczestnikom bezpośredni kontakt z nauką. Obie strefy dysponują osobnymi wejściami.
Cel powstania Epi-Centrum Nauki to popularyzacja wiedzy, innowacji, rozwoju myśli technicznej oraz nowoczesnych technologii. Jest to wyjątkowe miejsce spotkań dzieci, młodzieży i dorosłych, które inspiruje do odkrywania i zrozumienia świata poprzez samodzielne eksperymentowanie.
- Obiekt cieszy się stale rosnącą popularnością odwiedzających. W 2021 roku Epi-Centrum Nauki odwiedziło 35 000 osób, w roku 2022 - 49 700, w roku bieżącym (do końca maja) - już ponad 26 000 osób. Jest to ogólna liczba odwiedzających. Nie prowadzimy statystyk z wyszczególnieniem turystów - przekazał nam Michał Podbielski.
Na korzyści z działalności Epi-Centrum Nauki na terenie Stadionu Miejskiego liczy też spółka miejska zarządzająca stadionem. Grupy odwiedzające placówkę będą mogły także zwiedzić miejsce, na którym na co dzień rywalizują piłkarze Jagiellonii Białystok.