HistoriaIPN umorzył śledztwo w sprawie fałszowania dokumentów o współpracy Lecha Wałęsy z SB

IPN umorzył śledztwo w sprawie fałszowania dokumentów o współpracy Lecha Wałęsy z SB

Pion śledczy IPN w Białymstoku umorzył śledztwo dotyczące działań SB wobec Lecha Wałęsy, m.in. fabrykowania dokumentów, które miały świadczyć o jego rzekomej współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa. Karalność tych czynów uległa bowiem przedawnieniu - podał IPN.

IPN umorzył śledztwo w sprawie fałszowania dokumentów o współpracy Lecha Wałęsy z SB
Źródło zdjęć: © PAP/Ireneusz Radkiewicz | Lech Wałęsa 15 listopada 1982 r. po zwolnieniu z internowania

09.04.2015 13:20

Śledztwo prowadzone było w Białymstoku od jesieni 2008 roku, przekazano je tam z Gdańska. Chodziło o dokumenty świadczące o rzekomej współpracy Wałęsy z SB, by skompromitować go w 1982 roku przed komitetem pokojowej Nagrody Nobla. W 1983 roku ówczesny lider Solidarności został laureatem prestiżowej nagrody.

Jak poinformował w komunikacie Instytut, śledztwo formalnie dotyczyło zbrodni komunistycznych popełnionych w latach 1982-1983 na szkodę Lecha Wałęsy.

W oparciu o zebrane w tej sprawie dowody prokuratorzy IPN ustalili, że w latach 1982-83 w ramach Biura Studiów MSW podjęto próbę podrobienia dokumentów dotyczących rzekomej współpracy Lecha Wałęsy z organami bezpieczeństwa państwa.

- Sporządzane w trakcie tej operacji "dokumenty" były na bieżąco poddawane badaniom przez pracujących w strukturach MSW biegłych z zakresu identyfikacji pisma ręcznego, którzy za każdym razem stwierdzali ich nieautentyczność. W tej sytuacji wszystkie wytworzone materiały zostały zniszczone - podał IPN.

Postanowienie o umorzeniu śledztwa, z powodu przedawnienia karalności, nie jest jeszcze prawomocne. Lechowi Wałęsie, który ma w tej sprawie status pokrzywdzonego, przysługuje zażalenie.

Śledztwo wszczął w maju 2005 r. gdański oddział IPN po zawiadomieniu złożonym przez byłego prezydenta, potem przekazano je do Białegostoku.

W śledztwie prowadzonym w Gdańsku prokuratorzy badali m.in. akta operacji SB o kryptonimie "Ambasador" i "Sąd", interesowali się też sprawami obiektowymi o kryptonimie "Tęcza" i innymi materiałami wytworzonymi przez różne jednostki MSW czy przez SB, a dotyczącymi Lecha Wałęsy.

Źródło artykułu:WP Kobieta
lech wałęsahistoriaipn
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)