PolskaBiałowieskie stado żubrów powiększyło się

Białowieskie stado żubrów powiększyło się

395 żubrów żyje na wolności w polskiej części Puszczy Białowieskiej - takie wyniki przyniosło doroczne liczenie tych zwierząt, przeprowadzone przez pracowników Białowieskiego Parku Narodowego - poinformował dyrektor parku Józef Popiel.

Oznacza to, że tamtejsze stado żubrów jest rekordowo duże - przed rokiem liczyło 380 sztuk. Zmniejszyło się o kilkadziesiąt sztuk poprzez odstrzały selekcyjne zwierząt starych, chorych i nie nadających się do dalszej hodowli, naturalne padnięcia oraz wskutek sprzedaży do zagranicznych hodowli. Latem urodziło się jednak około siedemdziesięciu młodych, dlatego stado liczy obecnie prawie czterysta sztuk.

Liczenie żubrów przeprowadzane jest zawsze zimą. Operacja ta jest o tej porze roku najłatwiejsza, ponieważ zwierzęta zbierają się w kilkunastu miejscach dokarmiania, a samotne sztuki można wytropić po śladach na śniegu.

Dyrektor Popiel mówi, że z jednej strony tak liczne stado to powód do chwały, bo zdrowa populacja tych zwierząt stale się powiększa. Z drugiej strony jest ich jednak za dużo w stosunku do obszaru, na którym bytują. I zwłaszcza w tych miejscach, gdzie przebywają poszczególne stada (żubry żyją przede wszystkim w grupach po kilkadziesiąt sztuk), widać - jak to ujął dyrektor Popiel - że "ekosystemy leśne są pod presją żubrów i wyrządzają tam one szkody w samym drzewostanie".

Park Narodowy liczy na realizację strategii "Żubr", która w części naukowej (bo ma i część turystyczną) zakłada naturalną migrację tych zwierząt z Białowieży do sąsiednich puszcz i stworzenie w ten sposób wielkiej krainy żubra. Popiel zastrzega jednak, że to program na wiele lat.

W krótszym czasie zmniejszyć populację żubrów w Puszczy Białowieskiej ma m.in. przekazywanie ich do prywatnych, nowych hodowli, także w kraju. Popiel liczy, że uda się w ten sposób zmniejszyć stado o co najmniej dwadzieścia sztuk, zwłaszcza że widać zainteresowanie ze strony potencjalnych nabywców.

Nadal prowadzone też będą odstrzały selekcyjne. Na ten rok park narodowy otrzymał zgodę ministra środowiska na odstrzał trzydziestu sztuk.

Białowieża jest znanym na całym świecie ośrodkiem hodowli żubra. Oprócz stada na wolności, około trzydziestu zwierząt żyje też w zagrodach, na terenie rezerwatu pokazowego i hodowlanego.

W Polsce swobodnie żyjące żubry można obecnie spotkać także m.in. w Bieszczadach, Lasach Pilskich, Puszczy Boreckiej i Puszczy Knyszyńskiej.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)