Białoruska opozycja postanowiła wziąć udział w wyborach
Białoruskie ugrupowania opozycyjne uniknęły w niedzielę rozłamu i uzgodniły, że nie będą bojkotować nadchodzących wyborów parlamentarnych - donosi z Mińska Reuters.
Agencja dodaje, że białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka, od dawna oskarżany przez Zachód o łamanie praw człowieka, ma nadzieję, iż wybory uwiarygodnią go w oczach Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej. Waszyngton i Bruksela uważają te wybory za test demokracji na Białorusi.
Reuters zwraca uwagę, że od połowy lat 90. Zachód nie uznał żadnych wyborów na Białorusi za uczciwe.
Koalicja skupiająca różne ugrupowania białoruskiej opozycji - Zjednoczone Siły Demokratyczne - zapowiedziała, że będzie kontynuować kampanię wyborczą, mimo że niektórzy działacze nawołują do zbojkotowania wyborów.
Za udziałem w wyborach opowiedział się m.in. lider opozycyjnej Zjednoczonej Partii Obywatelskiej Anatolij Labiedźka. Naturalnie, gdyby okazało się, że wybory nie były uczciwe, zwrócimy się do naszych zwolenników o pokojowy protest - dodał Labiedźka.
Z kolei przywódca Białoruskiego Frontu Narodowego (BNF) Lawon Barszczewski powiedział, że BNF nie ogłosił bojkotu i wycofania wszystkich swoich kandydatów tylko po to, żeby zebrać i zaprezentować dowody na fałszowanie wyników głosowania.
Na listach wyborczych do 110-miejscowego parlamentu białoruskiego znalazło się ok. 70 kandydatów opozycyjnych. Opozycja uskarża się jednak, że nie dano jej dostępu do komisji wyborczych.
Setki obserwatorów wysyła na Białoruś Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).
Wincuk Wiaczorka, lider Białoruskiego Frontu Narodowego (BNF) uważa, że jest całkiem możliwe, iż Zachód uzna te wybory. Wiaczorka dodał, że "niektórzy politycy zachodni są zmęczeni tą sytuacją (na Białorusi) i chcą znaleźć jakieś rozwiązanie". Wiaczorka wyraził w tym kontekście obawę, że "jakiś układ zostanie zawarty za naszymi plecami".