Trwa ładowanie...

Białoruś: polski szczyt jest trybuną dla brutalnych ataków

Według białoruskiej telewizji państwowej szczyt Partnerstwa Wschodniego stał się trybuną dla brutalnych ataków na ten kraj, zaproponowano na nim przyjęcie "antybiałoruskiej deklaracji", a krajom, które się na to nie zgodziły, zagrożono represjami ze strony UE.

Share
Białoruś: polski szczyt jest trybuną dla brutalnych ataków
Źródło: PAP
d30iu9j

Te oceny padły w komentarzu w głównym wieczornym wydaniu wiadomości w Kanale 1. telewizji.

- Zamiast dyskutowania o perspektywach organizacji, która zgodnie z ideą powinna służyć interesom dziesiątek milionów ludzi, polski szczyt przerodził się w trybunę dla brutalnych ataków na nasz kraj i kopiowania kolejnych, szytych grubymi nićmi rezolucji - oświadczył komentator w głównym wydaniu wiadomości.

d30iu9j

Na szczycie w Warszawie "państwa Partnerstwa są otwarcie szantażowane, tylko dlatego, że odmawiają podpisywania antybiałoruskich dokumentów" - dodał. Spikerka dziennika powiedziała, że chodzi o projekt deklaracji końcowej. Według niej został on "odrzucony, a potem niezgadzającym się krajom zagrożono represjami ze strony UE, jeśli będą nalegać na nieprzyjęcie dokumentu". Dodała, że chodzi o republiki byłego ZSRR, które należą do PW.

- Krajom uczestniczącym w szczycie dano do zrozumienia, że ich rola w PW sprowadza się do salutowania na pierwszy rozkaz z Brukseli" - mówił komentator. Jego zdaniem, kraje te "zobaczyły, że w PW działa nie statut i prawo międzynarodowe, lecz rządzą kaprysy europejskich politykierów.

- Dzisiaj stawiają absurdalne żądania Białorusi - a gdzie gwarancja, że ofiarami presji nie stanie się pozostałych pięć krajów organizacji? Te obawy potwierdził odbywający się szczyt w Warszawie - oceniła państwowa telewizja.

Dwudniowy szczyt PW rozpoczął się w czwartek wieczorem w Warszawie. Udział w spotkaniu bierze liczna grupa europejskich przywódców oraz szefowie państw i rządów pięciu, obok Białorusi, wschodnich sąsiadów UE uczestniczących w PW: Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy.

Z Białorusi zaproszony był szef MSZ Siarhiej Martynau, jednak strona białoruska zadecydowała, że szefem jej delegacji będzie ambasador w Polsce Wiktar Gajsionak.

d30iu9j

Podziel się opinią

Share
d30iu9j
d30iu9j
Więcej tematów