Białe flagi w hołdzie ofiarom Jedwabnego i Srebrenicy
Białe, lniane flagi, powbijane w ziemię stały
się w poniedziałek znakiem pamięci o ofiarach Jedwabnego i
Srebrenicy. Około czterdziestu osób, zgromadzonych przed Pałacem
Kultury i Nauki, oddało w milczeniu hołd zamordowanym.
10 lipca przypada 62. rocznica wydarzeń w Jedwabnem, a 11 lipca mija 8 lat od mordu mężczyzn należących do społeczności muzułmańskiej w bośniackiej Srebrenicy.
Poruszane wiatrem flagi - według autorki instalacji Ewy Liszcz - mają symbolizować obecność tych, którzy zginęli w Jedwabnem i Srebrenicy. Jak podkreśliła, podobny kształt mają flagi modlitewne w buddyzmie.
Jedwabieńska zbrodnia stała się głośna po wydaniu przed trzema laty książki "Sąsiedzi" Jana Tomasza Grossa, w której postawił on tezę, że mordu Żydów w Jedwabnem dokonali ich polscy sąsiedzi. W trwającym od sierpnia 2000 roku śledztwie Instytut Pamięci Narodowej przyjął, że mordu w Jedwabnem dokonała co najmniej 40-osobowa grupa polskiej ludności Jedwabnego - miasteczka w Łomżyńskiem. IPN zakłada, że inspiratorami zbrodni byli Niemcy, choć ich roli do końca nie da się ustalić.
Masakra w Srebrenicy z 1995 roku uznawana jest za najgorszą zbrodnię wojenną w Europie po II wojnie światowej. Dotychczas z grobów w Srebrenicy ekshumowano 5 tys. zwłok, które poddawane są identyfikacji.