ŚwiatBiała Noc w Rzymie

Biała Noc w Rzymie

Po raz piąty mieszkańcy Rzymu obchodzili Białą Noc. Do rana w setkach miejsc w całym Wiecznym Mieście -
na placach, ulicach, w teatrach i galeriach oraz centrach
handlowych trwały liczne bezpłatne imprezy.

Biała Noc w Rzymie
Źródło zdjęć: © AFP

Milion mieszkańców na ulicach Rzymu

Rzymianie wyszli na ulice później niż zwykle. Przyczynił się do tego mecz Włochy-Francja w Mediolanie, w ramach eliminacji do przyszłorocznych mistrzostw Europy w piłce nożnej. Wielu kibiców mówiło potem, że gdyby wiedzieli, że zakończy się wynikiem bezbramkowym, wyszliby wcześniej na miasto. A wyjść było warto.

Zorganizowano około czterystu imprez z udziałem blisko tysiąca artystów. Jednym z miejsc, które cieszyły się największym powodzeniem, był Pałac Wystawowy przy Via Nazionale w centrum Rzymu, oddany właśnie do użytku po długim remoncie. Tradycyjnie już otwarta była siedziba ministerstwa spraw zagranicznych, które posiada ciekawe zbiory sztuki współczesnej. Po raz pierwszy zwiedzać można było 16-wieczny Palazzo Vidoni, w którym mieści się ministerstwo administracji. Pierwszych gości oprowadzał po nim sam szef tego resortu.

Pogoda była bardzo dobra, ciepło i sucho. Organizatorzy szacują, że tej nocy ze snu zrezygnował co najmniej milion rzymian.

Biała Noc rozpoczęła się na Kapitolu

Otwarte były niektóre zabytki i muzea, a nawet gmachy instytucji państwowych i ministerstw, gromadzące niedostępne na ogół kolekcje sztuki. W tę wyjątkową noc oprowadzają po nich także ministrowie.

Obchody Białej Nocy rozpoczęły się na Kapitolu. Plac na wzgórzu zamieniono na wielką salę koncertową. Rozbrzmiewała tam muzyka jazzowa i włoskie ballady. Koncerty odbyły się także w parku Villa Borghese, w parku koło Apia Antica, na Janikulum, w Narodowym Muzeum Etruskim i w wielu innych malowniczych punktach stolicy.

Poezji w siedmiu językach - od włoskiego po francuski, arabski i japoński można było posłuchać na Piazza Navona i Piazza Farnese.

Specjalne spektakle przygotowały znane rzymskie teatry. Wystąpiły także popularne grupy, specjalizujące się w sztuce ulicznej. Trwają happeningi i popisy cyrkowe. (mam)

Sylwia Wysocka

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)