"Biała księga" pokrzywdzonych przez banki
Na podstawie skarg klientów pokrzywdzonych przez banki powstanie "biała księga" - zapowiedział poseł Unii Pracy Andrzej Aumiller.
W Sejmie odbyła się konferencja, w której wzięło udział kilkadziesiąt osób poszkodowanych przez banki oraz przedstawiciele banków, resortu finansów i sprawiedliwości oraz Unii Pracy.
Zdecydowana większość przedstawianych spraw dotyczyła działania tak zwanego bankowego tytułu egzekucyjnego. W myśl obowiązującego prawa banki mogą żądać natychmiastowej spłaty kredytu, jesli uznają, że kredytobiorca jest niewypłacalny, bez wcześniejszego powiadamiania dłużników. Z przedstawionych informacji wynika, że w Unii Europejskiej podobne rozwiązanie występuje tylko w Danii.
Z przedstawionych w Sejmie spraw wynika, że banki nazbyt chętnie korzystają z takiej możliwości, co bywa przyczyną bankructwa dłużników. Według pokrzywdzonych, często działania banków w zakresie egzekucji mają charakter przestępczy.
Banki jednak stanowczo opowiadają się za utrzymaniem bankowego tytułu egzekucyjnego. Krzysztof Pietraszkiewicz ze Związku Banków Polskich przyznaje jednak, że system należałoby zmodyfikować. Pietraszkiewicz zaznaczył, że na wiele tysięcy zawieranych umów problemy dotyczą niewielkiego odsetka. Pietraszkiewicz ma nadzieję, że uda się wypracować kompromis.