Trwa ładowanie...
d35cq3w

Bezzałogowe samoloty i nowoczesne wiropłaty. 400 mln zł na innowacje w lotnictwie

W drugiej połowie maja ruszył nabór wniosków o dotacje z programu INNOLOT. Kto z niego może skorzystać?
Share
Bezzałogowe samoloty i nowoczesne wiropłaty. 400 mln zł na innowacje w lotnictwie
Źródło: Pixabay.com/Domena publiczna
d35cq3w

Celem programu INNOLOT jest finansowanie tworzenia innowacyjnych technologii dla branży lotniczej. Program powstał dzięki współpracy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) oraz Polskiej Platformy Technologicznej Lotnictwa.

Dla kogo?

INNOLOT jest tylko dla przedsiębiorców. O dotację mogą starać się firmy zarówno samodzielnie, jak i w konsorcjach składających się z co najmniej dwóch przedsiębiorców. Nie jest ważna wielkość przedsiębiorstwa. INNOLOT jest skierowany do wszystkich firm - mikro, małych, średnich i dużych.

d35cq3w

Ale trudno oczekiwać, aby mikro firma konkurowała z dużą. Dlatego przedsiębiorców podzielono na dwie grupy. Kryterium podziału była wielkość firmy. Do grupy A zalicza się konsorcja, w których liderem jest mikro, mały, średni lub duży przedsiębiorca. W grupie B liderem jest mikro, mała lub średnia firma.

Co sfinansują fundusze?

Dofinansowanie z programu INNOLOT można przeznaczyć na badania przemysłowe i prace rozwojowe lub tylko na prace rozwojowe. Co ważne, projekty muszą spełniać dwa warunki. Po pierwsze muszą dotyczyć technologii przydatnych dla lotnictwa. To mogą być np. innowacyjne systemy napędowe, innowacyjne wiropłaty, samoloty czy małe bezzałogowe statki powietrzne.

Po drugie, projekty muszą wpisywać się w Krajową Inteligentną Specjalizację, czyli jeden z 19 obszarów na styku biznesu i nauki, które są na liście Ministerstwa Gospodarki. Wyniki prac realizowanych w ramach programu będą musiały być zaprezentowane w formie demonstratorów technologii.

d35cq3w

Ile wyniesie dotacja?

Budżet w programie INNOLOT wynosi 400 mln zł. Przy czym dla grupy A zarezerwowano 300 mln zł, zaś dla grupy B - 100 mln zł. Ile z tego mogą dostać firmy? To zależy od jego wielkości. W grupie A dofinansowanie może wynieść od 10 do 50 mln zł, a realizacja projektu może zająć maksymalnie 5 lat. Z kolei w grupie B wielkość dotacji będzie w przedziale od 1 do 7,5 mln zł, a dopuszczalny czas realizacji projektu to 4 lata.

To jaką część projektu może pokryć dotacja zależy od wielkości przedsiębiorcy i rodzaju badań. Im mniejsza firma i wcześniejszy etap życia projektu, tym większą część koszów można opłacić z grantu. Na przykład mikro i mały przedsiębiorca, który chce prowadzić badania przemysłowe może dostać dotację na 70 proc. wartości projektu.

Duża firma, która planuje prace rozwojowe dostanie dotację na 25 proc. kosztów. Dofinansowanie może zostać powiększone, jeśli projekt jest realizowany wspólnie przez niepowiązanych ze sobą przedsiębiorców lub jeśli wnioskodawca wnioskuje o premię z tytułu "szerokiego rozpowszechniania" wyników prac.

d35cq3w

Trochę formalności

Firmy, które są zainteresowane udziałem w programie INNOLOT muszą złożyć wniosek w formie elektronicznej (tylko) poprzez system elektroniczny IP. Nabór zakończy 17 lipca 2015 roku.

Złożone wnioski najpierw będą podlegały ocenie formalnej. Jeśli tu będą braki, przedsiębiorca będzie miał prawo do jednokrotnego naniesienia poprawek. Jeśli ocena formalna wypadnie pomyślnie, wnioski trafią do oceny przez panel zewnętrznych ekspertów.

NCBR zapewnia, że cały proces wyboru projektów do dofinansowania ma zająć około 90 dni.

d35cq3w

Podziel się opinią

Share
d35cq3w
d35cq3w
Więcej tematów