Trwa ładowanie...
d4b369u
19-11-2003 00:50

Bezrobotnych jest więcej

Krakowski "Dziennik Polski" pisze, że
bezrobocie w Polsce jest wyższe niż podaje Główny Urząd
Statystycznego, a liczba pracujących osób jest w rzeczywistości o
milion niższa.

d4b369u
d4b369u

Nieścisłości w statystykach ujawnił ostatni spis powszechny. Wychodzi na to, że szacunki GUS były albo zawyżone, albo zaniżone. Na przyszły tydzień prezes urzędu zwołał specjalną konferencję prasową, na której wyjaśni, skąd wzięły się te rozbieżności.

Do tej pory GUS opierał swoje wyliczenia stopy bezrobocia (wyraża procentowy stosunek bezrobotnych do osób aktywnych zawodowo) przyjmując liczbę pracujących na ok. 14 mln 700 tys. osób. Tymczasem ze spisu wynika, że zarabiających Polaków jest znacznie mniej, bo 13 mln 218 tys. W wyniku tej różnicy automatycznie wzrósł wskaźnik bezrobocia. Według spisu w maju 2002 r.; bez pracy było 21,2 proc. aktywnych zawodowo osób, a nie, jak podawał GUS - 19,9 proc.

Gdzie podziało się owe 1,5 mln osób, które statystyki ujmowały dotąd jako pracujących? "Jest to między innymi efekt spadku liczby osób pracujących w rolnictwie, która zmniejszyła się o ponad milion" - wyjaśnia na łamach "DP" prof. Krystyna Strzała z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

d4b369u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b369u
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj