Bezpłatne testy wykrywające HIV i HCV w Warszawie
Darmowe i anonimowe testy wykrywające infekcję wirusami HIV i HCV (wirus zapalenia wątroby typu C) będzie można wykonywać w Warszawie od poniedziałku 5. września do końca grudnia 2011 r. w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych Fundacji Edukacji Społecznej.
Fundacja realizuje badania we współpracy z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w ramach Kampanii dla Zdrowia.
Aby wykonać testy i porozmawiać z profesjonalnym doradcą należy się zgłaszać do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy ul. Żelaznej 79 (pok. 3 i 22 na parterze), od poniedziałku do piątku w godzinach 15.30-18.30 lub do punktu przy ul. Nowogrodzkiej 82 (wejście B, II piętro), od poniedziałku do piątku w godzinach 16.00-20.00. W celu zapewnienia wysokiej jakości poradnictwa, ostatni pacjent będzie przyjmowany pół godziny przed zamknięciem punktu.
- Zakażenia HIV i HCV mają podstępny przebieg, gdyż często przez wiele lat nie dają żadnych objawów, a jednocześnie wyniszczają organizm. Polska jest krajem o najwyższym w Europie odsetku osób nieświadomych swojego zakażania HIV i HCV. Czas to zmienić. Im szybciej człowiek dowie się o swoim zakażeniu, tym szybciej może zostać objęty fachową opieką medyczną - mówi Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, koordynator kampanii i prezes Fundacji Edukacji Społecznej. Zapewnia też, że każdy kto będzie chciał wykonać testy zostanie przebadany.
Z szacunków Krajowego Centrum ds. AIDS wynika, że blisko 70% (ok. 20 tys.) Polaków zakażonych wirusem HIV, który powoduje zespół nabytego niedoboru odporności AIDS, nie jest tego świadoma.
Z danych centrum wynika, że w naszym kraju 84% zakażonych HIV i chorych na AIDS stanowią osoby w wieku produkcyjnym, 20-49 lat, przy czym aż 46% nie ukończyło 29. roku życia.
Blisko 90% zakażeń HIV ma związek z kontaktami seksualnymi. Obecnie w naszym kraju obserwuje się wzrost liczby zakażeń tym wirusem drogą kontaktów seksualnych (homo/heteroseksualnych), szczególnie w populacji osób w wieku 18-49 lat.
Wczesne wykrycie infekcji HIV jest bardzo ważne, bo dzięki zastosowaniu odpowiedniej terapii przeciwwirusowej długość życia osób zakażonych może być taka, jak osób bez infekcji.
Większym problemem epidemiologicznym w Polsce są zakażenia wirusem HCV. Dotyczą one bowiem ok. 730 tys. osób, z czego aż 90% nie jest świadoma infekcji i stanowi źródło zakażenia dla innych.
Przewlekła infekcja HCV przeważnie rozwija się przez wiele lat bezobjawowo (podobnie jak zakażenie HIV). Nieleczona, po kilkunastu lub kilkudziesięciu latach może doprowadzić do marskości i niewydolność wątroby lub do raka tego narządu. Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C)
jest w Europie główną przyczyną transplantacji tego narządu.
Do zakażeń HCV dochodzi głównie przez kontakt z zainfekowaną krwią, a rzadziej z wydzielinami organizmu. Najczęściej zakażamy się w placówkach służby zdrowia, w trakcie zabiegów medycznych, jak zastrzyki czy pobieranie krwi, ale na infekcję jesteśmy też narażeni podczas zabiegów stomatologicznych, kolczykowania, tatuowania, u fryzjera, manikiurzystki, a nawet stosując maszynkę do golenia czy szczoteczkę do zębów osoby zakażonej. Stosunkowo małe jest ryzyko infekcji drogą seksualną lub przeniesienia wirusa z matki na noworodka.