Polska"Bezpieczny Internet"

"Bezpieczny Internet"

Niezbędne jest podniesienie świadomości
rodziców o zagrożeniach, jakie może nieść dla dzieci Internet.
Rodzice bardzo często w ogólne nie zdają sobie sprawy z tych
niebezpieczeństw - uważają uczestnicy europejskiego forum
"Bezpieczny Internet", które rozpoczęło w Warszawie.

Dwudniowe forum zostało zorganizowane przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK), przy współpracy m.in. Rady Europy i Komisji Europejskiej, pod hasłem "Internet z ludzką twarzą". Honorowy patronat objął nad nim rzecznik praw dziecka Paweł Jaros.

Uczestnicy konferencji rozmawiają na temat metod ochrony społeczeństwa, a szczególnie dzieci, przed niebezpieczeństwami, jakie niesie ze sobą rozwój Internetu.

"Dzieci żyją dzisiaj w świecie mass mediów i trudno już sobie wyobrazić dzieciństwo bez telewizji, komputera, wideo czy internetu. Internet jest znakiem współczesności, a ogólnoświatowa sieć jest najszybciej rozwijającym się medium informacyjnym ostatnich lat"- powiedział podczas otwarcia forum Paweł Jaros.

Zaznaczył, że internet może służyć dzieciom do edukacji, rozwoju zainteresowań, zabawy. "Racjonalne korzystanie z Internetu prowadzi więc do wzbogacenia zasobu wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń, kształtowania przez dziecko własnego obrazu świata"- dodał.

Jednocześnie zauważył, że dziecko, szukając danej kwestii w Internecie, "musi nieraz odwiedzić kilkadziesiąt albo nawet kilkaset stron, wśród których mogą znaleźć się szkodliwe treści, m.in. przedstawiające erotykę, przemoc, informacje o narkotykach".

Dlatego, podkreślił rzecznik, niezbędne jest edukowanie dzieci w zakresie bezpiecznego korzystania z internetu. "Należy je wspomóc, aby stały się krytycznymi i odpowiedzialnymi użytkownikami Internetu, a nie uzależniły się od niego, zaniedbując kontakty z rówieśnikami" - uważa Jaros.

Zdaniem specjalistów biorących udział w forum, to przede wszystkim na rodzicach i nauczycielach spoczywa obowiązek edukowania dzieci w tym zakresie.

Według nich, najpierw niezbędne jest jednak podniesienie świadomości samych rodziców i nauczycieli, gdyż często nie zdają sobie oni sprawy, co ich dzieci oglądają na stronach internetowych.

"Bardzo często jest tak, że dzieci są bardziej zaawansowane w użytkowaniu komputerów niż rodzice" - powiedział PAP Ireneusz Parafjańczuk z NASK.

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa powstała w 1991 roku. Zajmuje się głównie rejestracją domen internetowych. Od 1996 roku w ramach NASK działa zespół zajmujący się rejestracją zdarzeń naruszających bezpieczeństwo w sieci i zwalczający takie incydenty.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)