PolskaBezpieczeństwo w internecie zależy od nas

Bezpieczeństwo w internecie zależy od nas

Internet to atrakcyjne i złożone narzędzie, które może przynieść wiele korzyści, jak i strat. Musimy umieć bezpiecznie się nim posługiwać - podkreślił dr Tomasz Kruk z Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK), podczas wykładu, wygłoszonego podczas X Festiwalu Nauki.

Wirusy internetowe, robaki, spam to dziś prawdziwa plaga. Nieodpowiedzialne korzystanie z internetu jest niebezpieczne nie tylko dla konkretnego użytkownika, ale także dla innych. Nasz komputer, zainfekowany przez wirusy lub robaki internetowe może okazać się miejscem, z którego "epidemia" rozprzestrzenia się coraz dalej - przestrzegał słuchaczy Tomasz Kruk, kierownik Zespołu Metod Bezpieczeństwa NASK.

Jak podkreślił, wszyscy użytkownicy internetu muszą mieć świadomość czyhających na nich zagrożeń. Najczęściej słyszymy, że korzystanie z komputera i internetu jest bardzo proste, natomiast rzadko mówi się o tym, jak chronić się przed niebezpieczeństwami, jakie on niesie - zaznaczył naukowiec.

Dwa rodzaje zagrożeń

Mówiąc o zagrożeniach, Kruk podzielił je na dwa rodzaje - społeczne i techniczne.

Zagrożenia społeczne związane są z poczuciem anonimowości, jakie daje internet. To poczucie budzi u wielu osób "nienormalne" odruchy, ponieważ łatwiej kogoś krzywdzić nie patrząc na niego - zaznaczył. Przestrzegł m.in., że nie należy zaczynać internetowej znajomości od podawania danych osobowych. Gdyby okazało się, że nasze relacje wcale nie są takie dobre, jak można by oczekiwać, umożliwi to intruzowi nękanie nas - wyjaśnił.

Zagrożenia techniczne dotyczą, według specjalisty, ataków, jakie przypuszcza na komputery złośliwe oprogramowanie - robaki, wirusy i spam. Trzeba pamiętać o bezwzględnym obowiązku instalowania programów zabezpieczających dane zawarte w naszych komputerach, czyli programach antywirusowych oraz firewallach - programach blokujących niepowołany dostęp do komputerów- powiedział naukowiec.

Umiejętne wybieranie stron

Musimy też pamiętać o tym, by umiejętnie dokonywać wyborów stron, które oglądamy, przyjmując podstawową zasadę: nie ma takiej możliwości, by zabezpieczenia techniczne ochroniły nas przed wszystkimi niebezpieczeństwami, jakie niesie ze sobą korzystanie z internetu - zaznaczył. Nie podawajmy numerów swoich kart kredytowych bez sprawdzenia, czy przekazywane przez nas informacje są szyfrowane - dodał.

Jak poinformował, porad dotyczących bezpiecznego korzystania z internetu można szukać na stronach producentów systemów operacyjnych, a także instytucji i organizacji zajmujących się walką z takimi zagrożeniami, m.in. na stronach NASK.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)