Bezdomni Polacy w W. Brytanii potrzebują pomocy
Rozwiązanie problemu bezdomnych Polaków w
Wielkiej Brytanii wymaga długofalowych i kompleksowych działań -
uważa Ewa Sadowska z Fundacji Barka, która przebywała w W.
Brytanii na zaproszenie tutejszych organizacji charytatywnych
niosącym doraźną pomoc pozbawionym dachu nad głową i pracy
obywateli z nowych krajów UE.
13.09.2006 | aktual.: 27.07.2007 10:00
Okazuje się, że bezdomnymi stają się Polacy dobrze wykształceni, choć słabo poinformowani o tutejszym rynku pracy i stosunkowo słabo mówiący po angielsku. Potrzebują wsparcia i doradztwa. Nasza fundacja gotowa jest im przyjść z pomocą we współpracy z rządami polskim i brytyjskim, władzami samorządowymi obu krajów i organizacjami pozarządowymi - powiedziała Sadowska.
Brytyjskie ośrodki doraźnej pomocy dla bezdomnych rozdają im zupy i koce. Taka pomoc jest bardzo potrzebna, bo pozwala im przeżyć na ulicy, ale czy jest to kompleksowe rozwiązanie problemu? - mówi Sadowska.
Jej zdaniem "niektórzy bezdomni mają problemy z alkoholizmem i potrzebują terapii odwykowej, grup wsparcia, doradztwa i możliwości podniesienia kwalifikacji".
Rozwiązanie dostrzega w stworzeniu systemu, który lepiej przygotowywałby Polaków do imigracji zarobkowej, tak, by nie wyjeżdżali z nierealistycznymi wyobrażeniami. W taki system powinny się włączyć władze regionów i samorządy, ponieważ do pracy za granicą wyjeżdżają osoby ze wszystkich części Polski.
W Anglii z kolei Sadowska widzi potrzebę utworzenia ośrodków pomagających bezdomnym nie tylko w formie poradnictwa, ale także w terapii i dostępie do rynku pracy.
Fundacja Barka planuje zorganizowanie w najbliższym tygodniu w Warszawie spotkania z przedstawicielami brytyjskich organizacji charytatywnych pomagających bezdomnym, gminy Westminster w centralnym Londynie i rządów obu krajów w celu skoordynowania działań. Sytuacja polskich imigrantów w W. Brytanii będzie też tematem spotkania Sadowskiej z polskimi europosłami.
Z badań przeprowadzonych w 43 ośrodkach pomocy w Londynie w marcu 2006 roku wynika, że spośród 4.356 bezdomnych, zarejestrowanych w nich w ciągu jednego tygodnia, 638 przybyło z nowych krajów Unii Europejskiej. Media brytyjskie pisały, powołując się na polskie źródła konsularne, o 3 tys. Polaków żyjących w W. Brytanii bez dachu nad głową.