Bezcenne znaleziska w ruinach krematoriów
Kilkanaście elementów pochodzących z komór gazowych, m.in. kratki zabezpieczające wloty wentylacji i pochłaniacz maski gazowej znaleźli konserwatorzy podczas prac przy odwadnianiu ruin krematoriów II i III w byłym KL Auschwitz II - Birkenau - poinformował szef działu zbiorów Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Igor Bartosik.
21.06.2006 | aktual.: 21.06.2006 13:49
To odkrycie ma ogromne znaczenie. Większości z tych rzeczy Muzeum nie posiadało dotychczas w swych zbiorach lub dysponowało pojedynczymi egzemplarzami. Niewiele mieliśmy krat zabezpieczających wentylację. Te, które dotychczas mieliśmy, były dowodem w procesie komendanta Auschwitz Rudolfa Hoessa. Po wojnie w laboratorium badacze ujawnili na nich ślady cyjanowodoru, który Niemcy stosowali przy zagładzie - powiedział Bartosik.
Bezcenny jest także pochłaniacz do maski gazowej. Jeśli znajdujemy pochłaniacz w ruinach komory gazowej i krematorium, to mamy stuprocentową pewność, że używano tu zabójczego gazu - powiedział Bartosik.
W ruinach II i III krematorium znaleziono także łuski po nabojach, metalową skrzynkę, fragmenty instalacji odpływowej pod windą, którą ciała zagazowanych były transportowane do pieców, a także elementy atrap pryszniców, które miały uśpić czujność ofiar wchodzących do komór gazowych.
Obecnie ruiny są w bardzo złym stanie. W niektórych miejscach grozi zawalenie zachowanych elementów. Konserwację zaleciła komisja konserwatorska Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Celem prac jest zachowanie ruin w obecnym kształcie. Będzie to kosztowało około 1,5 miliona złotych.
Niemcy w Auschwitz II - Birkenau w ramach "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej" utworzyli w latach 1942-1944 dwie prowizoryczne komory gazowe oraz pięć stałych wraz z towarzyszącymi im krematoriami. Bliźniacze krematoria II i III był największymi z nich.