PolskaBezcenne monety

Bezcenne monety

Mam szlaban – mówi krótko Zenon Hendel, szef działu archeologicznego w Muzeum Archeologiczno–Historycznym w Głogowie. Tak samo dyrektor muzeum, Leszek Lenarczyk. Nie chciał on pokazać nam wczoraj skarbu, który zamknął w muzealnym sejfie. Odkrycie archeologów sprzed kilku dni otoczono wielką tajemnicą.

Bezcenne monety
Źródło zdjęć: © WP.PL | Archiwum Muzeum

– Wiem, że coś znaleziono, ale archeolodzy trzymają to przede mną w tajemnicy – mówi prezes Towarzystwa Miłośników Głogowa Rafael Rokaszewicz. – Wiem, że to coś na skalę ogólnopolską. – To nowożytne monety – potwierdza Zdzisław Kurzeja, konserwator zabytków z Legnicy. – Czekam na sprawozdanie dyrektora Lenarczyka. Bardzo dobrze, że trzyma on znalezisko w tajemnicy. Inaczej łowcy skarbów przekopaliby pół Głogowa. W takiej sytuacji jestem przeciwny wolności prasy. – Wszystko pokażemy na konferencji prasowej, w środę. Proszę poczekać – mówi archeolog Zenon Hendel. Nam jednak udało się dotrzeć do informacji wcześniej. Dzięki temu możecie Państwo obejrzeć pierwsze zdjęcia skarbu już dziś.

Dowiedzieliśmy się, że kilka dni temu na terenie wykopalisk archeologicznych prowadzonych na terenie Głogowa (takich stanowisk jest obecnie kilka) znaleziono resztki drewnianej skrzyni oraz monety z okresu wojny 30-letniej (1618-1648). Prawdopodobnie ktoś próbował ukryć te pieniądze i dopiero teraz zostały one odnalezione. Być może był to majątek kupca lub depozyt bankowy. Archeolodzy wstępnie oceniają, że jest to znalezisko na miarę Skarbu Średzkiego: pięć i pół tysiąca monet, w tym około 300 ze złota, pozostałe ze srebra. Władze samorządowe oraz muzeum zamierzają walczyć, by ten skarb pozostał w ich mieście. Gdybyśmy napisali, że znalezione monety są warte miliony złotych, to pewnie archeolodzy by nie protestowali. Znaleziony skarb jest jednak bezcenny, ma również wielką wartość kulturową i naukową.

To już drugie tak cenne odkrycie w powojennym Głogowie. W muzeum od kilku lat jest nawet wystawa „Skarb z Głogowa”: prawie 30 tysięcy monet śląskich z XII i XIII wieku (a więc jeszcze starszych), które dwaj głogowianie znaleźli w 1987 r. podczas prac na ogródkach działkowych. Razem z tym nowym skarbem byłaby to spora kolekcja. – Dziś na konferencji prasowej archeolodzy mają pokazać część znalezionych monet – powiedział nam prezydent Zbigniew Rybka. – Nie chcą ujawniać jednak miejsca znaleziska, bo się boją, że poszukiwacze zaczną kopać. Mogę jedynie powiedzieć, że skarb z monetami znaleziono na terenie Głogowa. Jeśli uda się nam spowodować, by znalezisko pozostało w mieście, to zbiór monet będzie jednym z najwspanialszych w Polsce, jeśli nie w Europie. – Zależy nam, aby znalezisko zostało przekazane naszemu muzeum na własność – mówi Leszek Lenarczyk, dyrektor placówki. Bliższych informacji na temat skarbu szukał dla nas generalny konserwator zabytków, minister Ryszard Mikliński. Skierował nas do Marka
Gierlacha, dyrektora Ośrodka Ochrony Dziedzictwa Archeologicznego. – Na początek nie można podawać zbyt dużo danych. Poinformujemy o wszystkim, kiedy badania zostaną definitywnie zakończone i teren w całości przekopany – powiedział Marek Gierlach.

Dorota Nyk

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)