Bezbronni wobec biurokracji
Skomplikowane i niestabilne przepisy, za
wysokie podatki, słabe drogi oraz brak pomysłu rządu na rozwój
kraju - to największe problemy przedsiębiorców wskazane w sondażu
przeprowadzonym w tym tygodniu przez Indykator na zlecenie
"Rzeczpospolitej".
Właściciele firm źle oceniają politykę gospodarczą państwa. Najbardziej w prowadzeniu biznesu przeszkadzają im skomplikowane i zmieniające się przepisy, to że wciąż przegrywają z biurokracją. Coraz poważniejszym problemem jest też znalezienie odpowiednich pracowników.
Większość polskich przedsiębiorców dobrze ocenia kondycję swoich firm. Zadowolonych jest trzech na czterech pytanych. Jednak ich zdaniem wciąż nie poprawia się klimat dla biznesu. Przeszkadzają im zbyt wysokie podatki, biurokracja, złe drogi, zagmatwany system prawny oraz brak pomysłu rządu na rozwój gospodarczy Polski.
Statystyczny szef małej firmy spędza każdego dnia godzinę i dwadzieścia minut na wypełnianiu różnych dokumentów - mówi Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.
Wśród innych bolączek wymienianych przez respondentów gazety znalazły się: tempo zmian w prawie, utrudnienia w dostępie do pieniędzy unijnych oraz brak pracowników. Korupcja znalazła się na 13. miejscu (z 17% wskazań), tuż przed konkurencją firm chińskich (16%) i nadmiernymi kontrolami (14%).